Reklama

Mieszkańcy Mielca i ClientEarth łączą siły w walce o czyste powietrze

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy Mielca i ClientEarth łączą siły w walce o czyste powietrze - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Mielca zrzeszeni w Stowarzyszeniu Specjalna Strefa Ekologiczna i Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi postanowili wspólnie zawalczyć o czyste powietrze w mieście. Mielczanie niedawno licznie protestowali przeciw emisjom z przemysłu.

- Dym pochodzący z kominów fabrycznych z mieleckiej strefy przemysłowej gryzie w gardło, ma nieprzyjemny zapach i wywołuje reakcje alergiczne. Mamy tego zwyczajnie dość – mówi Mikołaj Skrzypiec, prezes Stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna. - ClientEarth skutecznie zajmowała się już emisjami przemysłowymi, stąd decyzja o nawiązaniu współpracy – dodaje.


- Zależy nam na tym, żeby fabryki w Polsce przestrzegały norm określonych przez prawo unijne, czyli tzw. konkluzji BAT, i eliminowały emisje szkodliwych zanieczyszczeń. Nie może być tak, że firmy tną koszty produkcji poprzez zaniedbywanie standardów środowiskowych i za cenę zdrowia ludzi – zauważa Michał Zabłocki, rzecznik programu Czyste Powietrze w ClientEarth.
Największą fabryką w mieleckiej strefie przemysłowej są zakłady przetwórstwa drzewnego Kronospan Sp. z o.o. Działają w Mielcu od 20 lat i według mieszkańców to właśnie one w znacznym stopniu odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza w mieście.


25 marca i 10 czerwca mieszkańcy Mielca zorganizowali masowe protesty przeciw emisjom przemysłowym w mieście. Szacuje się, że w marcowej demonstracji mogło uczestniczyć nawet 15 tys. ludzi, czyli jedna czwarta tego 60-tysięcznego miasta. Było to jeden z największych protestów ekologicznych w historii Polski. ClientEarth w ubiegłym roku rozpoczęła kampanię przeciw emisjom przemysłowym w Polsce. W ramach akcji uruchomiła stronę internetową w języku polskim i angielskim, gdzie na podstawie świadectw mieszkańców miejsc dotkniętych przemysłowymi zanieczyszczeniami powietrza przedstawia skalę problemu. Według oficjalnych danych przemysł i energetyka zawodowa odpowiadają za około 24% wszystkich emisji pyłowych w Polsce. Poziom emisji różnych zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich, może być jednak o wiele wyższy, co ukazały niedawno ujawnione dane UE o rtęci wyemitowanej przez kominy elektrowni w Bełchatowie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE