Reklama

Mieleckie rondo będzie nosić imię kpt. Jerzego Dębickiego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Mieleckie rondo będzie nosić imię kpt. Jerzego Dębickiego - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Mielcu radni zadecydowali o nadaniu nazwy dla ronda w ciągu ulicy Wolności, u zbiegu ulic Szafera oraz Powstańców Warszawy. Rondo to będzie nosić imię kapitana Jerzego Dębickiego.

- Przez całe swoje życie świadczył o tym, że warto być porządnym uczciwym człowiekiem. W dwa lata po jego śmierci chcemy go uhonorować nazwaniem jednego z ważnych miejsc w przestrzeni miejskiej jego imieniem. Wszyscy pamiętamy kapitana Jerzego Dębickiego, jego postać jest w naszym sercu i pozostanie w nim - powiedział radny Marek Zalotyński.

Pamięć o kapitanie w naszym mieście stanowi tablica poświęcona Związkowi Zbrojnemu, w którym walczył. Tablica ta została umieszczona na murze I LO w Mielcu. Na grobie rodzinnym Dębickich także pojawiła się taka tablica - przypomniał.

Komisja Oświaty i Kultury jednogłośnie poparła wniosek radnych, tak samo jak przewodniczący Rad Osiedlowych.

Za głosowało nadaniem rondu im. kpt. Jerzego Dębickiego głosowało 16 radnych.

Jerzy Dębicki urodził się 27 grudnia 1929 r. w Mielcu. W czasie okupacji hitlerowskiej uczył się w szkole powszechnej i na tajnych kompletach z zakresu przedmiotów zabronionych, a następnie I i II klasy gimnazjalnej. W 1948 r. ukończył Gimnazjum i Liceum im. S. Konarskiego w Mielcu. W latach 1948-1951 studiował na Wydziale Komunikacji (Oddział Pojazdów Mechanicznych i Ciągników) Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. W okresie nauki  należał do harcerstwa. Od VIII 1940 r. do I 1945 r. był harcerzem Szarych Szeregów AK – Drużyny im. J. Wiśniowieckiego, a od I 1945 r. do XI 1951 r. – Tajnej Niepodległościowej Drużyny Harcerskiej  im. J. Wiśniowieckiego, występującej też pod nazwą WiS (Wolność i Sprawiedliwość).

W listopadzie 1951 r. został aresztowany i skazany na 12 lat więzienia za przynależność i działalność w tajnych organizacjach niepodległościowych. W okresie „odwilży” w grudniu 1956 r. został uwolniony.

W 1957 r. ukończył studia wyższe na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej i otrzymał tytuł inżyniera. Od IV 1957 r. do XII 1982 r. pracował w WSK i OBR SK Mielec w służbach konstrukcyjno-badawczych

Zaistniała po 1989 r. nowa sytuacja polityczna umożliwiła reaktywowanie księgarskich tradycji rodzinnych. Wraz z żoną Ireną oraz synem Pawłem podjął trud wznowienia działalności księgarni, zabranej bezprawnie w 1950 r. Eugeniuszowi Dębickiemu. W wyniku dużego nakładu pracy i zaangażowaniu rodzinnych środków finansowych w grudniu 1992 r. doprowadził do restytuowania firmy pod nazwą „Księgarnia Dębickich”

Awansowany na stopień kapitana Wojska Polskiego. Pełnił funkcję prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu. Odznaczony m.in. Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości oraz Krzyżem Oficerskim OOP. Zmarł 20 XI 2020 r. Pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Mielcu przy ul. H. Sienkiewicza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy