Reklama

Mielecki SOR będzie przebudowany. Czy to poprawi sytuację?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Szpital Specjalistyczny w Mielcu

Mielecki SOR będzie przebudowany. Czy to poprawi sytuację? - Zdjęcie główne

Mielecki SOR czeka przebudowa | foto Szpital Specjalistyczny w Mielcu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po tym jak z funkcji dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu zrezygnował Daniel Honkisz, nie wiadomo kto podejmie się walki z zadłużeniem placówki, przekraczającym 42 miliony złotych. Jak się dowiedzieliśmy są plany na przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. O planowane inwestycje, dotychczasową ocenę pracy dyrektora i inne ważne kwestie dotyczące mieleckiego szpitala zapytaliśmy starostę Stanisława Lonczaka.

1. Ile na dzień dzisiejszy wynosi zadłużenie mieleckiego szpitala?

- Aktualne zadłużenie szpitala wynosi ponad 42 miliony złotych, w tym zobowiązania wymagalne 5 milionów złotych.

2. Jakim prognozowanym stanem finansowym zamknie się 2021 rok i jak sytuacja wygląda w porównaniu do roku 2020?

- Trudno dokładnie przewidzieć wynik finansowy na koniec 2021 roku. Duży wpływ na końcowy wynik będą miały wpływy z tytułu leczenia covida i dodatkowe kwoty, jakie mogą wpłynąć jeszcze do szpitala. Bardzo wzrosły koszty bieżące szpitala, leków, materiałów medycznych, pomocniczych czy usług. Należy spodziewać się, że wynik finansowy zamknie się stratą i będzie gorszy niż za 2020 rok, który zamknął się stratą w wysokości 5,5 mln zł.

3. Czy sytuacja finansowa szpitala będzie ulegać poprawie? Jest na to szansa?

- Bardzo chcemy, żeby sytuacja finansowa szpitala uległa poprawie. Dyrekcja szpitala będzie podejmowała działania w zakresie gospodarki lekami i materiałami medycznymi, by ich zużycie było racjonalne. Dyrekcja również podejmie działania, aby zmniejszyć zużycie mediów. Będzie usprawnione kodowanie usług medycznych, co pozwoli na maksymalizację przychodów szpitala. Zasadniczym dla sytuacji finansowej szpitala będzie poziom finansowania, jaki zapewni państwo poprzez NFZ. Jeżeli będzie zapowiadany wzrost wydatków na ochronę zdrowia, to i sytuacja naszego szpitala powinna być lepsza. Musimy jednak mieć świadomość rosnących ostatnio znacznie kosztów szpitala spowodowanych inflacją, która z kolei ma bardzo negatywny wpływ na wynik finansowy szpitala.

4.  Jak zarząd starostwa ocenia po tych kilku miesiącach pracę dyrektora szpitala Jarosława Kolendo i jego najbliższych współpracowników?

- Zarząd starostwa pracę dyrektora po kilku miesiącach ocenia pozytywnie. Dyrektor spotkał się i jeszcze spotyka z wieloma negatywnymi praktykami dotyczącymi zarówno organizacji pracy, zużycia środków służących do leczenia pacjentów, a skończywszy na stosunku do pacjenta części personelu szpitala. Takich zjawisk nie spotyka się w dobrze funkcjonujących szpitalach. Czeka go jeszcze wiele pracy, aby szpital mielecki dorównał najlepszym placówkom.

5. Co jest największym sukcesem dyrektora szpitala, odkąd rozpoczął pracę w mieleckim szpitalu?

- Dyrektor podjął wiele działań w celu poprawy funkcjonowania szpitala, a należy pamiętać, że szpital nie pracuje normalnie, tylko w awaryjnym trybie, spowodowanym pandemią covid.

Działania, jakie podjął w ostatnim czasie, to:wprowadzenie regulaminu organizacyjnego i reorganizacja administracji w celu sprawniejszego zarządzania szpitalem, zorganizowanie osobnej izby przyjęć dla pacjentów planowych w celu zmniejszenia ilości pacjentów na SOR-e, wprowadzenie elektronicznej ewidencji czasu pracy w celu usprawnienia rozliczania godzin pracy personelu, pozyskanie personelu medycznego: m.in 5 lekarzy, 3 farmaceutów, zakup nowego sterylizatora w miejsce zepsutego i rozpoczęcie procesu wymiany starego sprzętu centralnej sterylizacji, praca nad koncepcją rozbudowy SOR-u, aby dostosować go do nowoczesnych standardów medycznych i wymagań pacjentów, czy reaktywowanie stacji łóżek,co w dobie covidu ma duże znaczenie ze względów epidemiologicznych.

Dyrektor czyni też starania, aby szpital mielecki stał się jednym z centrów leczenia pourazowego na Podkarpaciu ze względu na posiadanie lotniska i mocnego segmentu medycznego z zakresu leczenia pourazowego.

6.  Czy problemem w jakości obsługi pacjentów (o której w ostatnim czasie tak wiele się mówiło) na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym są przede wszystkim warunki lokalowe - jak sugerował w odpowiedzi do radnego powiatowego dyrektor Jarosław Kolendo)? Czy starostwo również sądzi, że należy przebudować ten oddział? Jeśli tak, to kiedy coś w tym temacie zacznie się dziać i czy są na to pieniądze?

- W porównaniu do innych szpitali, które ostatnio przebudowały swoje SOR-y, ten oddział w naszym szpitalu sprawia bardzo złe wrażenie. Ciasnota, brak intymności dla pacjenta i jego rodziny, odległe położenie pracowni RTG, brak izolacji pacjentów wymagających nagłej pomocy od pacjentów z lżejszymi problemami zdrowotnymi, złe warunki socjalne dla personelu SOR-u.

Zarząd Powiatu uważa, że SOR należy przebudować, tak aby były dobre warunki do udzielania pomocy pacjentom oraz aby personel tego oddziału również miał lepsze warunki pracy. To nie tylko słowa, ale już pracują architekci nad projektem budowlanym dla SOR. Pojawia się szansa na pozyskanie dofinansowania zewnętrznego na realizację tego projektu. Być może uda się dodatkowo przy tej okazji rozbudować i unowocześnić oddział zakaźny, łącznie z przewiązką do szpitala, aby przewozić łóżkiem pacjentów np. z SOR-u na oddział zakaźny. Wydaje się że problem chorób zakaźnych pozostanie już z nami na dłużej, stąd inwestycje też w oddział zakaźny według nas są zasadne. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy