PIK, działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie na ulicy Wyszyńskiego 16 w Mielcu, oferuje wsparcie osobom doświadczającym życiowych kryzysów, takich jak przemoc domowa czy klęski żywiołowe, zapewniając im bezpieczne i bezpłatne schronienie.
W PIK może jednocześnie mieszkać do ośmiu osób, a jego przestrzeń składa się z pięciu pokoi, salonu, kuchni i łazienki. Te pomieszczenia nie były odnawiane od prawie dwudziestu lat.
Pomysł z odświeżeniem tych wnętrz zrodził się, gdy jedna z osób pracujących w Leroy Merlin jakiś czas temu skorzystała ze schronienia w PIK w Mielcu z powodu trudnej sytuacji życiowej. Podczas pobytu w PIK i rozmów z pracownikiem socjalnym, Panią Edytą Ćwięką zatrudnioną w PCPR w Mielcu, osoba ta opowiedziała o Fundacji Leroy Merlin i programie grantowym, dzięki któremu remontowane są m.in. placówki publiczne działające w obszarze społecznym
– mówi Beata Kardyś, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu, dodając, że to właśnie ta rozmowa zrodziła pomysł podjęcia podobnej inicjatywy w mieleckim PIK.
Inicjatywa renowacji wzięła się, gdy pracownik Leroy Merlin, korzystając z PIK z powodu własnych problemów życiowych, podzielił się z pracownikiem socjalnym, Edytą Ćwięką z PCPR w Mielcu, informacjami o Fundacji Leroy Merlin i jej programie grantowym wspierającym publiczne placówki społeczne. To zainspirowało do rozpoczęcia podobnego projektu w PIK.
Dwa lata po tej rozmowie, w listopadzie 2023 r., przedstawiciele Fundacji Leroy Merlin zdecydowali o wniesieniu wniosku o grant na remont PIK po wizycie i ocenie potrzeb miejsca. Wniosek szybko zyskał akceptację, a fundacja otrzymała środki na malowanie i wymianę wyposażenia, takiego jak kabina prysznicowa i zlewozmywaki.
Prace remontowe, które rozpoczęły się w lutym, są realizowane przez wolontariuszy z Leroy Merlin i ich rodziny w ramach wolontariatu i poza godzinami pracy.
Jestem niezwykle zbudowany tą inicjatywą. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w pozyskanie grantu, jak i tym, którzy obecnie poświęcają swój prywatny czas na zrealizowanie zaplanowanych prac. To piękna, godna naśladowania postawa
– podsumowuje Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, który w środę, 7 lutego, spotkał się z wolontariuszami.
Każda poprawa warunków w PIK będzie niezwykle cenna dla osób, które będą przebywać tu w przyszłości. A pamiętać trzeba, że ze względu na szeroki zakres pomocy, jakiej udziela Punkt Interwencji Kryzysowej, jego wsparcia w różnych sytuacjach życiowych potrzebować może każdy z nas
– podkreśla wicestarosta.
Andrzej Bryła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego, wyraził swoje uznanie dla tej inicjatywy podczas spotkania z wolontariuszami 7 lutego, podkreślając wartość i znaczenie poprawy warunków w PIK dla przyszłych jego użytkowników. Podziękował wszystkim zaangażowanym w zdobycie grantu i realizację prac, wskazując na piękną postawę godną naśladowania.
Zakończenie renowacji jest przewidziane na najbliższe tygodnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.