Reklama

Mielecki pomnik z rządowym dofinansowaniem. Który?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zadanie pn. „Renowacja Pomnika Jana Kilińskiego - Pomnika Wolności w Mielcu” otrzymało dofinansowanie w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem programu jest wspieranie samorządów w zapewnianiu stabilnej opieki nad najważniejszymi miejscami pamięci, stanowiącymi materialne świadectwo wydarzeń kluczowych dla narodowej tożsamości. Mielecki samorząd otrzyma na wspomniane przedsięwzięcie blisko 17 tysięcy złotych.

- Pragnę bardzo serdecznie podziękować Wiceprezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesorowi Piotrowi Glińskiemu za przyznane środki finansowe na renowację pomnika Wolności w Mielcu. Jest to bardzo ważny pomnik dla mieszkańców miasta Mielcu i powiatu mieleckiego. Dość powiedzieć, że to przy nim tradycyjnie spotykamy się z okazji świąt państwowych. Cieszę się, że polski rząd wspiera obiekty tak istotne dla tożsamości narodowej – komentuje Fryderyk Kapinos, Poseł na Sejm.

Wiadomo, iż pomnik Wolności (dedykowany pierwotnie Janowi Kilińskiemu) budowany był w dwudziestoleciu międzywojennym z braku pieniędzy na raty. Najpierw w 1918 r. postawiono fundament, w 1928 r. cokół, rok później obelisk, w którego zwieńczeniu znalazł się wyrzeźbiony przez Bolesława Prinza orzeł.

W 1936 r. wykonano ogrodzenie i w tym też roku, 11 listopada, oficjalnie odsłonięto pomnik Wolności. Usytuowany na szczycie orzeł został w 1939 r. zestrzelony przez żołnierzy niemieckich, co dobrze dokumentuje pocztówka Hipperta z tamtego czasu. Po wojnie w latach 50. ponownie nałożono na szczyt pomnika orła, ale już o zmienionym kształcie, tego, który stoi tam obecnie.  

Dziś pomnik jest miejscem lokalnych uroczystości patriotycznych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy