Reklama

Mielecki chór "Melodia" ma już 85 lat

Opublikowano:
Autor:

Mielecki chór "Melodia" ma już 85 lat  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nieprzerwanie od ponad 80 lat na scenie. Mielecki Chór Męski "Melodia" świętuje swój okrągły jubileusz. Formacja jest jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych zespołów artystycznych w naszym mieście. W sobotę, 15 września, miała swoje 85 urodziny.

Chór Męski "Melodia" cieszy się ogromną sympatią wśród mieleckich melomanów. Od lat koncertuje na uroczystościach patriotycznych, religijnych w Mielcu i okolicy, promując kulturę muzyczną wśród społeczeństwa, a także poza granicami kraju, godnie reprezentując miasto Mielec. Chór powstał w 1933 roku przy Męskim Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Jego założycielem i pierwszym dyrygentem był nauczyciel języka polskiego Stanisław Lachman. Dzięki zapałowi członków Chóru i pracy dyrygenta zespół w okresie wybuchu wojny światowej osiągnął już wysoki poziom artystyczny. Po wojnie chór wznowił swoją działalność, ale dopiero w latach 60. odniósł duże sukcesy, występując na przeglądach i festiwalach pod dyrygenturą Jerzego Kopcewicza.

W 1984 roku powstało Towarzystwo Śpiewacze "Melodia" im. Stanisława Lachmana, w ramach którego działa chór męski. Repertuar chóru jest bardzo zróżnicowany: od muzyki dawnej i pieśni sakralnych, aż do współczesnych kompozycji. Obecnym dyrygentem chóru jest Maciej Fijałkowski. - Początki były bardzo trudne dla mnie. Do poprowadzenia chóru namówiła mnie prezes Towarzystwa, pani Maria Sowińska, i tak od próby do próby zaczęło mi się to podobać coraz bardziej. Czuję się bardzo zaszczycony tym, że mogę uczestniczyć w tym pięknym jubileuszu. Bardzo dobrze się dogadujemy z panami, którzy śpiewają w chórze. Mimo różnicy wieku spotykam się z ogromną życzliwością. Bardzo mnie to cieszy i bardzo dobrze mi się współpracuje. Oczywiście, chór jest bardzo otwarty na nowe osoby. Jeśli chodzi o repertuar, to bazujemy na tym bogactwie, które już w tym chórze jest. Staram się mieszać gatunki. Zapraszam panów do różnych projektów. Ostatnio występowali z mielecką orkiestrą dętą - powiedział nam dyrygent Maciej Fijałkowski. Zdaniem prezes Towarzystwa Śpiewaczego "Melodia", prowadzenie chóru od 85 lat w jednym mieście to ogromny fenomen. - To dla nas bardzo ważne wydarzenie. Pracuję jako prezes towarzystwa już drugą kadencję. To ogromna satysfakcja, że mogę w tym uczestniczyć. Niektórzy chórzyści z obecnej formacji śpiewają tutaj prawie że od samego początku. Jest ogromna potrzeba odmłodzenia chóru. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mieć kolejnych chętnych do śpiewania w chórze - komentuje Maria Sowińska, prezes Towarzystwa "Melodia".

Organizacja dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Mielcu swoją siedzibę obecnie ma w budynku przy ulicy Biernackiego. Lokal zapewnia jedynie miejsce na prowadzenie działalności administracyjnej, a także edukacyjnej. "Melodia" od wielu lat prowadzi swoje ognisko muzyczne. Organizacji przydałoby się jeszcze miejsce do zgromadzenia ogromnego archiwum muzycznego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE