reklama

Mielec. Za nami kolejna prezentacja projektu "Kamienie Pamięci" - Szkoły Podstawowej nr 1

Opublikowano:
Autor:

Mielec. Za nami kolejna prezentacja projektu "Kamienie Pamięci" - Szkoły Podstawowej nr 1 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół 1893" uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, a także uczestnicy zajęć szermierczych i artystycznych - tzw. "Grupa Sokoliki" PTG Sokół 1893 - zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym opowiadali o ważnych postaciach historycznych, które związane są historycznie z wojną polsko-bolszewicką. Wydarzenie to odbyło się także w ramach obchodów 550-lecia miasta Mielca.

W ramach XI edycji projektu Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Kamienie Pamięci - bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej" - Szkoła Podstawowa nr 1 w Mielcu przy współpracy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół 1893" stara się przybliżyć znanych mielczan, którzy byli uczestnikami wojny polsko-bolszewickiej. Chodzi m. in. o Augusta i Wiktora Jadernych, Tadeusza Gardulskiego, czy Leona Wanatowicza.

Podczas ostatniej piątkowej prezentacji (w piątek 6 marca) - dzieci nawiązały także do historii miasta Mielca. Chodziło o zaakcentowanie trzech ważnych aktualnie rocznic: po pierwsze rocznicę wojny polsko-bolszewickiej, okrągłą 100 rocznicę odzyskania Niepodległości, a także ważną lokalnie 550 rocznicę powstania miasta Mielca. 

Z tym montażem słowno-muzycznym grupa młodych artystów prezentowała się już osiem razy w różnych miejscach. ( W Maliniu, Dębiakach, Tuszowie Narodowym i w siedzibie Polskiego Towarzystwa Sokół 1893 w Mielcu). Teraz przed uczniami wyjazd do Poznania na Ogólnopolskie podsumowanie projektu IPN. 

Celem tegorocznej XI edycji projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci jest upamiętnienie osób, które czynnie uczestniczyły w działaniach na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919–1921. Organizatorzy projektu zachęcają do odszukania zapomnianych, bądź też nieznanych lokalnych bohaterów. Do przystąpienia w projekcie zaproszono młodzież szkolną, drużyny i zastępy harcerskie, koła naukowe, grupy rekonstrukcyjne, koła kombatantów oraz uczestników indywidualnych – pasjonatów historii. Chodzi o przywrócenie w naszych lokalnych społecznościach pamięć o przodkach, którzy w tym trudnym okresie dziejowym niejednokrotnie oddali własne zdrowie i życie w obronie ojczyzny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE