Reklama

Mielec walczy o czyste powietrze. Komentarz Andrzeja Skowrona

Opublikowano:
Autor:

Mielec walczy o czyste powietrze. Komentarz Andrzeja Skowrona - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mielec znajduje się w zestawieniu miast w Polsce o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu i stąd cieszy fakt powstania w tym roku całkowicie oddolnej inicjatywy skupiającej szczególnie ludzi młodych o różnych poglądach politycznych, których głównym celem okazuje się być "walka" o czyste powietrze w mieście i okolicy.

Zorganizowanie w krótkim odstępie czasu dwóch marszo-protestów, na które pozytywnie odpowiedziała ogromna liczba mielczan, pokazuje z jednej strony, jaką rolę współcześnie odgrywają media społecznościowe, a z drugiej strony – co istotniejsze – jak ważna jest wspólna sprawa, interes publiczny, który jednoczy lokalną społeczność w działaniach.

Skala marszo-protestów, nagłośnienie sprawy przez środki masowego przekazu oraz przedstawienie przez organizatorów jasno sprecyzowanych postulatów okazało się być skutecznym lobbingiem na rzecz ochrony środowiska i czystego powietrza. Działacze samorządowi nie mogli z różnych względów pozostać obojętni na te wydarzenia, lecz wzmogli swoją aktywność na wielu płaszczyznach, począwszy od bezpośredniego udziału w pierwszym marszo-proteście, poprzez powołanie zespołu do spraw poprawy jakości powietrza, zapraszając do Mielca ministra ochrony  środowiska Henryka Kowalczyka i wicepremier Beatę Szydło. W rezultacie mamy aktualnie do czynienia ze zmianami w ustawie Prawo ochrony środowiska, które dotyczą m.in.  kwestii stałego monitoringu jakości powietrza.

Oczywiście "walka" o czyste powietrze wciąż trwa, niemniej jednak już teraz strona społeczna pokazała, jak ważne jest zaangażowanie się w sprawy publiczne, jak ważna jest osobista aktywność i uczestnictwo w życiu społecznym lokalnej wspólnoty. Tak rodzi się i funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie. Społecznicy z Mielca są tego dobrym przykładem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE