Centralnym punktem uroczystości był grób śp. Leszka Deptuły, polityka i samorządowca, który zginął w katastrofie i którego życie i działalność były nierozerwalnie związane z regionem mieleckim. Złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przed jego ostatnim miejscem spoczynku było symbolicznym gestem pamięci i szacunku.
Wśród uczestników znaleźli się nie tylko mieszkańcy Mielca, ale także licznie przybyli przedstawiciele władz. Na czele delegacji stanęła Wojewoda Podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, której towarzyszył starosta mielecki, Stanisław Lonczak, reprezentujący władze samorządowe Powiatu Mieleckiego.
Katastrofa smoleńska jest drugą, pod względem liczby ofiar, katastrofą w historii polskiego lotnictwa oraz największą tragedią w dziejach polskich Sił Powietrznych. W jej wyniku zginęło 96 osób, w tym najwyżsi przedstawiciele państwa polskiego, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, pracownicy Kancelarii Prezydenta, a także szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych. Byli to ludzie, którzy udali się do Smoleńska, aby uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Mielec, w tym symbolicznym dniu, ponownie udowodnił, że pamięć i szacunek dla historii są wartościami, które łączą społeczność, przekraczając przy tym wszelkie podziały. Uroczystości rocznicowe stanowią element kultury pamięci, który pozwala na wspólne przeżywanie historii oraz uczczenie tych, którzy przyczynili się do kształtowania naszej przeszłości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.