Reklama

Mielec: Trwa rewitalizacja parku leśnego na osiedlu Kazimierza Wielkiego [VIDEO]

Opublikowano: sob, 7 mar 2020 16:41
Autor:

Mielec: Trwa rewitalizacja parku leśnego na osiedlu Kazimierza Wielkiego [VIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Temat Parku Leśnego znowu powrócił, a to za sprawą wycinki drzew, która została już zrealizowana. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego zapewniają, że był to konieczny zabieg, który ma wpłynąć na rozwój drzewostanu. Przed nami kolejny etap projektu czyli nasadzenia. W Parku zostanie zasadzonych ok 500 sztuk nowych roślin.

Rewitalizacja parku przy ul. Kazimierza Wielkiego polega na wykonaniu wycinki drzew i krzewów, przygotowaniu gruntu pod nasadzenia, wykonaniu nasadzeń, pracach pielęgnacyjnych w zaadoptowanym drzewostanie, montażu budek dla ptaków oraz przebudowie głównej alei przecinającej park od ulicy Żeromskiego do ulicy Wolności.

Posłuchajcie rozmowy z Agnieszką Garncarz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami

Starostwo wydało pozwolenie na wycinkę blisko 1200 drzew. Mieszkańcy nie kryli swojego niezadowolenia i rozczarowania. Wielu osobom liczba ta wydawała się zbyt wysoka i nie mogły pogodzić się ze stratą zielonej przestrzeni. Mieszkańcy osiedla Kazimierza Wielkiego nie poddawali się. Spotykali się z pracownikami urzędu miejskiego, rozmawiali i pragnęli dojść do takiego porozumienia, które usatysfakcjonuje dwie strony. Nie godzili się na to, aby już w pierwszym etapie wycięta została większa liczba zdrowych drzew. Zależało im, aby proces ten rozłożyć w czasie.

Początkowo plan zakładał usunięcie:

- 34 martwe drzewa - głównie sosna pospolita,

- 427 drzew w złym stanie zdrowotnym - głównie sosna pospolita, czeremcha, kasztanowce, dąb czerwony, brzoza, topola,

- 417 drzew w ramach trzebieży selekcyjnej - drzew gatunków ekspansywnych, wypierające rodzime gatunki,

- 16 drzew - kolizja z przebudową alejki, w tym 3 drzewa martwe (w sumie 894 drzewa).

Planowano również usunięcie około 960 podrostów o średnicy pnia od 1 do 15 cm i wykonanie prac pielęgnacyjnych w koronach drzew.

W zamian za to posadzonych miało być:

- 500 sztuk drzew gatunków rodzimych - 450 liściastych, 50 iglastych,

- 16 347 sztuk krzewów,

- 47 205 sztuk bylin parkowych,

- 22 428 sztuk pnączy,

- 18 540 sztuk roślin cebulowych.

Na grudniowym spotkaniu w 2019 roku - z mieszkańcami miasta - Agnieszka Garncarz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Mielcu, podkreślała, że stan drzew rosnących w parku jest fatalny, są to stare drzewa, które już dożyły swojej żywotności i wymagają wymiany. Zaznaczyła, że intencją tego projektu nie jest wycinka drzew, tylko poprawa stanu parku. Niestety, żeby coś zasadzić, trzeba coś wyciąć.

Po wielu godzinach rozmów ostatecznie pierwszy etap prac w parku obejmie wycinkę 635 drzew o obwodzie pni od 49 do 250 cm oraz około 960 sztuk drzew o obwodach pni poniżej 47 cm. Prace te mają zakończyć się w marcu.

Zobaczcie jak wygląda park po pierwszym etapie rewitalizacji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    Mielczanin

    Najgorsza decyzja jaka mogła tylko być!!! Wycięcie lasu to KATASTROFA, zabetonują i nasadzą kwiatuszków, żygać się chce!!!! Tam już teraz jest za dużo betonu i alejek. Jeżeli chodzi o drzewa liściaste to nie 500 a 5000 trzeba tam dosadzić !!!!