Reklama

Mielec. Radny Skawiński o pomniku w Rzeszowie: "Usunąć!"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Mielec. Radny Skawiński o pomniku w Rzeszowie: "Usunąć!" - Zdjęcie główne

foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dla jednych to symbol Rzeszowa, dla innych niepotrzebna figura, która jest niebezpieczna dla mieszkańców i przechodniów. Radny Powiatu Mieleckiego podjął temat pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. "Mieszkańcy całego Podkarpacia apelują, aby go usunąć" - mówił na sesji Antoni Skawiński. 

Skawiński na poniedziałkowej sesji rady powiatu mieleckiego podkreślał, że pomnik ten nie ma prawa dalszego istnienia w Rzeszowie i apelował w imieniu mieszkańców województwa podkarpackiego, by usunąć obeliks z centrum miasta. Radny podparł się uchwała zakazującą propagowanie komunizmu, wspomniał o niechlubnej historii pomnika. 

Jak podaje radny, argumentem przemawiającym za jego usunięcie jest bardzo zły stan techniczny, który zagraża mieszkańcom i okolicznym przechodniom. Skawiński zaznacza, też że same rzeszowskie służby budowlane widzą zagrożenie, ponieważ ogrodziły wyżej wymieniony pomnik ze względu na jego złu stan techniczny. 

Pomnik Czynu Rewolucyjnego dotyczy walk toczonych na Rzeszowszczyźnie. Pomysłodawcą budowy pomnika był I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie Władysław Kruczek. Prace ruszyły w 1967. Wykonawcą rzeźby Nike i z drugiej strony pomnika twarzy chłopa, żołnierza i robotnika ze sztandarem rewolucji był rektor krakowskiej ASP, pochodzący z Rzeszowszczyzny Marian Konieczny. Fundamenty stanowiło kilkadziesiąt żelbetowych pali o długości ok. 10 m. Liście lauru składają się z 37 par również żelbetowych segmentów o wysokości ponad metr każdy. Dwa lata od rozpoczęcia budowy umocowano na liściach rzeźby Koniecznego. W pobliżu pomnika, w kierunku miasta postanowiono stworzyć Plac Defilad. Pomnik uroczyście odsłonięto 1 maja 1974. Koszt budowy pomnika wyniósł ponad 10 milionów złotych.

Awangardowy kształt pomnika wzbudzał od początku liczne kontrowersje w odbiorze społecznym.

W dniu 11 lipca 2006 uchwałą Rady Miasta Rzeszowa teren, na którym stoi pomnik, został oddany za 1% wartości zakonowi oo. bernardynów. Pomnik nie został wyłączony w akcie przekazania gruntu, nie jest również wpisany do rejestru zabytków. Zakonnicy na otrzymanym terenie wybudowali ogólnodostępne ogrody i podziemny parking, nie mają jednak planów co do przyszłości pomnika.

W roku 2017 rozgorzał spór zainicjowany przez IPN, według opinii którego pomnik powinien zostać wyburzony na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. W obronie monumentu stanął Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz członkowie rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Monument, jak twierdził prezydent miasta, jest pomnikiem historii, który cieszy się powszechną rozpoznawalnością i sympatią mieszkańców miasta i jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych obiektów w Rzeszowie, posiadającym atuty artystyczne, w tym odwołania do antyku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy