Reklama

Mielec będzie świętować 550-lat lokacji miasta [VIDEO]

Opublikowano: śr, 26 lut 2020 12:49
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorząd miasta Mielca będzie w tym roku świętować 550 lat lokacji Mielca. Mieszkańców miasta czeka szereg imprez edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. Obchody będą miał charakter oficjalny. Ponad 160 wydarzeń odbędzie się w przeciągu roku w Mielcu. Szczegółowa lista wydarzeń będzie publikowana już niebawem.

Imprezę organizuje Urząd Miejski w Mielcu, Samorządowe Centrum Kultury i wiele innych instytucji. Harmonogram jest ciągle aktualizowany. Do tworzenia obchodów zaproszeni są mieszkańcy miasta, organizacje pozarządowe i instytucje. 

Zobacz zapis konferencji prasowej

 

– Rok 2020 to rok wielu ważnych rocznic. Obchodzimy przede wszystkim 550-lecie lokacji miasta Mielca. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta. To 550 lat temu otrzymaliśmy prawa miejskie i od tego czasu możemy mówić o intensywnym rozwoju naszego miasta – mówi Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski. – Rok 2020 to także 30. rocznica samorządu terytorialnego, a kolejną bardzo istotną rocznicą jest 100-lecie urodzin Św. Jana Pawła II. Żeby jak najlepiej przygotować się do uroczystości powołałem komitet organizacyjny, który będzie sprawował pieczę nad planowaniem wszystkich wydarzeń – dodaje Prezydent.

Przygotowania do obchodów lokacji miasta Mielca trwały kilka miesięcy. W skład specjalnie utworzonego komitetu wchodzili przedstawiciele różnych środowisk z naszego miasta. Cel obchodów jest jeden – podkreślić piękną historię Mielca i umocnić poczucie patriotyzmu lokalnego. W ramach obchodów mieszkańcy naszego miasta mogą liczyć na szereg wydarzeń sportowych oraz kulturalnych.

– 550 lat naszego miasta to piękne i wspólne święto wszystkich mieszkańców dlatego chcemy je przeżyć z mieszkańcami jak i z zaproszonymi z tej okazji gośćmi. Jednym z wydarzeń sportowych, na które już dzisiaj chciałabym bardzo serdecznie zaprosić to bieg na lotnisku dla tysiąca osób. Bieg odbędzie się w kwietniu, a dystans to 6,5 km. Z okazji lokacji naszego miasta wykonany zostanie także pamiątkowy mural. Chcemy włączyć mieszkańców do aktywnego udziału w wyborze zarówno tematu muralu jak i jego lokalizacji – tłumaczy wiceprezydent Adriana Miłoś.

Podczas konferencji zaprezentowane zostało logo 550-lecia lokacji miasta Mielca, które będzie towarzyszyć wszystkim wydarzeniom organizowanym w ramach obchodów.

– 550-lecie lokacji naszego miasta daje nam duże możliwości, by wraz z mieszkańcami przygotować propozycje działań artystycznych, takich które będą odnosiły się do przeszłości Mielca, do stanu obecnego, ale także do przyszłości – mówi Dyrektor SCK. Staraliśmy się, by w ramach obchodów nie zabrakło wydarzeń, które przy takich okazjach są obligatoryjne. Dlatego będziemy organizatorami konferencji naukowej, która będzie poświęcona historii. Odbędą się także wydarzenia w przestrzeni miejskiej, będą to działania w ramach Dnia Wolnej Sztuki, czy inscenizacje historyczne – zdradza Joanna Kruszyńska, dyrektor SCK w Mielcu. 

Warto zaznaczyć, że rok 2020 to także 30. rocznica powstania samorządu terytorialnego. Znaczenie tej rocznicy dla naszego miasta wyjaśnił podczas konferencji Przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Bieniek.

– Trzydzieści lat samorządu to może mały ułamek życia naszego miasta, natomiast bardzo dla nas wszystkich ważny. 27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze demokratyczne wybory po II Wojnie Światowej. I to ta data jest Dniem Samorządu Terytorialnego. W ramach 30-lecia samorządu pojawi się wydawnictwo, które pokaże trzydzieści lat samorządu naszego miasta, pokaże jak Mielec zmieniał się w przeciągu tych lat. Wydawnictwo będzie posiadać wiele fotografii z okresu przeszłego, ale i obecnego. Będzie też wydany medal okolicznościowy zawierający dwie daty 550-lecia lokacji jak i 30-lecia samorządu – mówi Przewodniczący Rady Miejskiej.

Wszystkie informacje o zbliżających się wydarzeniach w ramach obchodów 550-lecia lokacji miasta Mielca, jak i 30-lecia Samorządu Terytorialnego dostępne będą, między innymi, na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Mielcu. Do tego celu przeznaczona będzie specjalna zakładka, gdzie będzie można znaleźć wszystkie najpotrzebniejsze informacje.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.