Informacja pochodzi z Korso Kolbuszowskiego. Jak czytamy na stronie Skarby Kosmosu na profilu na Facebooku, symulacje przeprowadził ich przyjaciel z Węgier, Kővágó Gábor, który wykorzystał wszystkie dostępne dane i nagrania.
- Jak widać, obszary dla meteorytu kamiennego i węglistego są przesunięte na osi wschód-zachód. Oba mieszczą się jednak pomiędzy miejscowościami Raniżów i Staniszewskie, zajmując kilka kilometrów kwadratowych
- informują badacze.
Prawdopodobny obszar spadku chondrytu - bolid z dnia 17 grudnia 2023 r. (fot. FB Skarby Kosmosu)
Dodają, że symulacje zostały przeprowadzone dla okazów o wadze od 50 do 200 g, ale można spodziewać się także mniejszych odłamków poza wyznaczonym obszarem (zwłaszcza gdy był to meteoryt węglisty).
Prawdopodobny obszar spadku chondrytu - bolid z dnia 17 grudnia 2023 r. (fot. FB Skarby Kosmosu)
Jak podają internetowe źródła, meteoryt to pozostałość ciała niebieskiego (meteoroidu, asteroidy), które w postaci ciała stałego dotarło do powierzchni planety lub księżyca. Na Ziemi najczęściej meteoryty należą do meteorytów kamiennych, głównie chondrytów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.