Reklama

Reklama

Medyczny pulsoksymetr hitem sprzedaży. Podpowiadamy jak go obsługiwać

Opublikowano: 8 grudnia 2020 07:01
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Medyczny pulsoksymetr  hitem sprzedaży. Podpowiadamy jak go obsługiwać  - Zdjęcie główne

Korzystanie z pulsoksymetru jest bardzo proste. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie, które mierzy poziom natlenienia krwi. W dobie epidemii koronawirusa stał się jedynymi z podstawowych narzędzi do monitorowania stanu zdrowia chorych i prawdziwym hitem sprzedaży. Podpowiadamy jak go obsługiwać i czytać przekazywane przez niego wyniki.

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2) czyli pulsoksymetrii.     

Na rynku są dwa rodzaje pulsoksymetrów. Stacjonarne, które stosowane są przede wszystkim w szpitalach, rożnego rodzaju placówkach medycznych, domach opieki oraz napalcowe. Nas interesują właśnie te napalcowe, które świetnie sprawdzają się jako forma samokontroli u pacjentów z COVID-19. To u tych bowiem pacjentów  dochodzi czasami do  zapaleniem płuc, przebieg którego wiąże się z ograniczeniem  transportu tlenu do krwi.

Dzięki pulsoksymetrom i  monitorowaniu wysycenia krwi tlenem, można w porę zorientować się, czy  dzieje się coś niepokojącego z naszym zdrowiem. Dlatego warto wiedzieć jak poprawnie posługiwać się tym urządzeniem i jak odczytywać wyniki.

Jak korzystać z pulsoksymetru

Korzystanie z pulsoksymetru jest bardzo proste.  Zakłada się go na palec i w ten sposób można zbadać nasycenie krwi tlenem. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze palce powinny być w miarę ciepłe. W przypadku bowiem  gdy mamy zimne ręce i palce może dochodzić do zafałszowania wyniku, ze względu na skurcz naczyń krwionośnych w obrębie opuszków palców.

Po drugie w czasie pomiaru należy pozostawać  w bezruchu.

Po trzecie nie możemy mieć wymalowanych paznokci, nie może być na nich lakieru.  Lakier na paznokciach, zwłaszcza ciemne kolory i tzw. lakiery hybrydowe  mogą zafałszować wynik. Tak samo wynik mogą  zafałszować  choroby płytki paznokciowej np. grzybica.

Jak odczytywać wynik

Przyjmuje się, że prawidłowe wskazanie to wartość 95 proc. i więcej. W przypadku osób starszych w wieku 70-75 lat saturacja krwi może być nieco niższa i wynosić 93-94 proc. Jeśli dodatkowo osoby te maja różne choroby, szczególnie ciężkie choroby układu oddechowego to saturacja może być jeszcze niższa.

Niezależnie jednak od wieku i stanu zdrowia pacjenta niskie wartości saturacji powinny być traktowana poważnie (94 proc. i niżej).  W takiej sytuacji powinniśmy  sprawdzić czy pomiar został wykonany prawidłowo i powtórzyć go. Jeśli saturacja będzie  nadal niska nie powinniśmy czekać i wezwać pomoc lekarską.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.