Reklama

Matury startują 4 maja. Czy mieleckie szkoły są przygotowane?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Mielcu

Matury startują 4 maja. Czy mieleckie szkoły są przygotowane? - Zdjęcie główne

Matury próbne na auli ZST w Mielcu | foto Starostwo Powiatowe w Mielcu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już we wtorek, 4 maja startują tegoroczne matury. To drugi rok z rzędu, w którym młodzież oprócz stresu będzie musiała sobie poradzić z obostrzeniami pandemicznymi. Do takiego wyzwania miała ich przygotować matura próbna. Wiemy też, ilu absolwentów szkół ponadpodstawowych przystąpi w tym roku do egzaminu dojrzałości.

Od wtorku, 4 maja absolwenci szkół podstawowych przystąpią do matury. Z powodu panującej pandemii koronawirusa wszyscy biorący udział w maturach muszą stosować się do obostrzeń sanitarnych. Na egzamin mogą przyjść wyłącznie osoby zdrowe, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. Do szkoły należy przyjść w maseczkach. Uczniowie podczas pisania matury nie muszą siedzieć w maseczkach.

W 2021 roku egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 4 do 21 maja, w tym: część pisemna – od 4 do 20 maja.

W 2021 roku część ustna egzaminu maturalnego nie będzie przeprowadzana z zastrzeżeniem, że część ustna jest przeprowadzana wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

 

Dyrektorzy o przygotowaniach

 

- Robiliśmy próbną maturę i wszystko zostało tak, jak było przygotowane. Dokupiliśmy sześć odtwarzaczy do egzaminu z angielskiego, żeby uczniowie mieli lepszą słyszalność. Jesteśmy dobrze przygotowani – mówi Arkadiusz Gałkowski, dyrektor ZST w Mielcu.

- Uczniowie będą przychodzić w maseczkach, obowiązuje dezynfekcja i odstępy. Podczas trwania egzaminu nie muszą mieć maseczek, gdyż stoły są odpowiednio rozstawione – dodaje dyrektor.

O stan przygotowań pytamy też w V LO w Mielcu.

- Do matury w naszej szkole przystępuje 92 osoby. Podobnie jak w roku ubiegłym, stosujemy wszystkie obostrzenia i wszystkie dodatkowe czynności pozwalające na zachowanie bezpieczeństwa. Są dodatkowe restrykcje: dystans, osobne wejście, płyny dezynfekujące. Język polski i matematykę piszemy na salach gimnastycznych, natomiast język angielski piszemy w salach lekcyjnych – opowiada Joanna Gładyszewska, dyrektor ZSO nr 1 w Mielcu, w którym funkcjonuje mieleckie V LO.

- Każda komisja musi dopilnować, żeby obostrzenia zostały zachowane. Nie będziemy mierzyć temperatury, gdyż jest to dodatkowy stres dla uczniów. Uczniowie muszą przyjść w dobrym stanie zdrowia, jeżeli ktoś cierpi na jakąś przewlekłą chorobę, jest zobowiązany zgłosić to wcześniej. Mamy przygotowane środki dezynfekujące, maseczki i rękawiczki, w razie gdyby któryś uczeń zapomniał – dodaje Joanna Gładyszewska.

 

Sprawdzona organizacja

 

Wszystkie egzaminy w ramach matury próbnej zostały przeprowadzone z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego, uczestniczyło w nich ponad 800 tegorocznych maturzystów z powiatu mieleckiego.

- Termin matur zbliża się nieuchronnie i przeprowadzenie próbnej matury w warunkach stacjonarnych pozwoliło nam sprawdzić przygotowanie organizacyjne szkół do tego egzaminu, pozwoliło przypomnieć nauczycielom i uczniom obowiązujące w tym zakresie procedury, a co najważniejsze, dało też efekt dydaktyczny, czyli zmierzenie się z arkuszem.

Cieszę się, że te egzaminy przebiegły bez problemów i dały pozytywny wynik w kontekście zbliżającej się matury. Pozostaje życzyć tylko uczniom, aby matura przebiegła również bez problemów i aby dała jak najlepsze wyniki – mówił po maturach próbnych wicestarosta Andrzej Bryła.

Około 271 000 zdających, którzy ukończą liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2020/2021, przystąpi do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej:

 • język polski – na poziomie podstawowym
 • matematyka – na poziomie podstawowym
 • język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym
 • język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej).
 

Ilu jest zdających w Mielcu?

Liczba absolwentów szkoły przystępujących do matury / Liczba absolwentów szkoły przystępujących do matury po raz kolejny.

 • I Liceum Ogólnokształcące: 184 / 24
 • II Liceum Ogólnokształcące: 198 / 58
 • III Liceum Ogólnokształcące (w ZST): 57 / 14
 • V Liceum Ogólnokształcące (w ZSO nr 1): 84 / 8
 • Technikum nr 1 (w ZSE): 76 / 21
 • Technikum nr 2 (w ZSB): 74 / 29
 • Technikum nr 3 (w ZST): 175 / 41
 • Technikum nr 4 (w ZS): 102 / 52
RAZEM: 950 / 247

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy