Pomysł zorganizowania tego typu warsztatów, znacznie wykraczających poza podstawę programową liceum ogólnokształcącego, wyszedł od strony uczniów Kopernika, pasjonatów trudnych zagadnień matematycznych i laureatów wielu prestiżowych konkursów z tego przedmiotu. Ich formę, jak i zakres tematyczny, zaproponował Jan Wanatowicz – uczeń klasy 3b, laureat wielu konkursów przedmiotowych, także matematycznych. Tym samym chciano zachęcić mieleckich uczniów do uczenia się matematyki, poznawania jej tajników i sprawdzania swojej wiedzy w konkursach, z olimpiadą matematyczną włącznie.
Warsztaty zainaugurował Paweł Dobrowolski, nauczyciel I LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, opiekun merytoryczny wielu laureatów i finalistów olimpiady matematycznej, który zaprezentował różne metody przydatne w dowodzeniu nierówności w zadaniach maturalnych. Głos zabrała również Maja Kokot, mielczanka, uczennica V LO w Krakowie, finalistka Olimpiady Matematycznej; mówiła na temat: „Potęga punktu względem okręgu”. Kolejne prelekcje poprowadzili wyróżniający się swą matematyczną wiedzą uczniowie II LO. Daniel Pazdro, Tomasz Martyński i Wojciech Wójcik przedstawili prelekcję na temat: „Zasada Szufladkowa Dirichleta”, wskazując na zastosowanie tej teorii w zadaniach matematycznych.
Źródło: II LO Mielec
Sympozjum spotkało się z niezwykle żywym przyjęciem ze strony uczniów z całego powiatu – wzięło w nim udział przeszło 80 osób szczególnie zainteresowanych matematyką z wielu mieleckich i okolicznych szkół. Intencją uczniów i nauczycieli II LO jest, by tego typu warsztaty olimpijskie odbywały się w naszym mieście cyklicznie, tak by można było wśród młodzieży rozpropagować naukę matematyki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.