Reklama

Marszałek za utworzeniem muzeum lotnictwa. Biblioteka bez wsparcia

Opublikowano:
Autor:

Marszałek za utworzeniem muzeum lotnictwa. Biblioteka bez wsparcia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarząd Województwa Podkarpackiego przekazał Ministrowi Rozwoju szczegółowe informacje dotyczące przedsięwzięć priorytetowych z zakresu kultury mających istotne znaczenie dla rozwoju województwa do ujęcia w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Podkarpackiego. Jakie projekty mieleckie znalazły się na liście?

Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiły do marszałków z inicjatywą uzupełniania kontraktów terytorialnych o dodatkowe inwestycje z dziedziny kultury najważniejsze dla regionów – informuje rzecznik prasowy marszałka, Tomasz Leyko: - Zgodnie z zasadami naboru, zgłaszane projekty musiały wpisywać się w warunki określone dla Osi priorytetowej VIII, Działanie 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Zarząd Województwa Podkarpackiego wytypował przedsięwzięcia priorytetowe z zakresu kultury do ujęcia w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Podkarpackiego.
 
Strona rządowa określiła, iż Zarządy Województw mogą zgłosić maksymalnie po 15 projektów, z których co najmniej 5 musi pochodzić z rekomendacji prezydentów miast. Brak projektów zgłoszonych przez prezydentów miast skutkuje ograniczeniem liczby zgłoszonych projektów do 10-ciu.

Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego tutejszego urzędu, jako merytorycznie właściwy, przygotował dla Zarządu Województwa rekomendacje dla 15 przedsięwzięć oraz 4 przedsięwzięć do ewentualnej listy rezerwowej.

Zarząd zdecydował rekomendować wszystkie projekty, które spełniały kryteria postawione przez POIiŚ. Ze względów formalnych odrzucony został projekt Rozbudowa i Modernizacja Biblioteki Publicznej w Mielcu. Zgodnie z założeniami Osi priorytetowej VIII, Działanie 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, wsparcie dla czytelnictwa może być udzielone tylko miastom wojewódzkim.

Przekazane przez województwa przedsięwzięcia będą następnie podlegać weryfikacji przez stronę rządową pod kątem zgodności z zapisami projektu. Następnie projekty wybrane w wyniku oceny przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną wskazane do zamieszczenia w Kontraktach Terytorialnych.

Jednak ostateczna decyzja o dofinansowaniu danego projektu uzależniona będzie od wyników konkursów w ramach VIII osi priorytetowej POIiŚ 2014 – 2020, w których te projekty będą musiały startować.

Wśród projektów z listy podstawowej, w tym m.in. z Przemyśla, Krosna, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Rzeszowa czy Dębicy, znalazł się Mielec z planem na Podkarpackie Muzeum Przemysłu Lotniczego i Lotnictwa.
 
Przypomnijmy, że zarząd Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich w Mielcu początkiem roku 2016 poinformował, że podjął działania zmierzające w kierunku powstania Podkarpackiego Muzeum Przemysłu Lotniczego i Lotnictwa.

Przyczyną powstania tej inicjatywy były sugestie i opinie ludzi związanych z przemysłem lotniczym, jak i samym lotnictwem z całego województwa podkarpackiego. Po rozmowach z władzami Miasta Mielca jak i Województwa Podkarpackiego, pojawiła się możliwość zagospodarowania zabytkowego hangaru lotniczego, który do tej pory służył jako Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mielcu. Z uwagi na fakt, iż Mielec jak również całe województwo podkarpackie jest uważane za kolebkę polskiego lotnictwa, przedsięwzięcie jest uzasadnione, gdyż nie ma na tych terenach miejsca upamiętniającego tę ważną dziedzinę cywilizacyjną.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE