Reklama

Marszałek Władysław Ortyl gospodarzem regionu na 6 kadencję

Opublikowano:
Autor:

Marszałek Władysław Ortyl gospodarzem regionu na 6 kadencję - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marszałek Władysław Ortyl stanął na czele zarządu województwa na kolejną, tym razem pięcioletnią kadencję. Tak zdecydowali radni województwa na pierwszej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, otwierającej VI kadencję samorządu.

W sejmiku VI kadencji zasiada 25 radnych klubu Prawo i Sprawiedliwość, 3 radnych klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego i 5 radnych Koalicji Obywatelskiej.

-Rekomenduję Państwu najlepszego kandydata, najlepszego z nas, którego wyborcy obdarzyli największym, rekordowym zaufaniem – mówił przewodniczący klubu PiS w sejmiku województwa Piotr Pilch prezentując kandydaturę Władysława Ortyla na marszałka województwa.

Po wypełnieniu procedury tajnego głosowania i liczenia głosów przez komisję skrutacyjną okazało się, że marszałek Ortyl wybrany został przytłaczającą większością głosów. 25 radnych zagłosowało za, 4 wstrzymało się od głosu,a tylko jeden wyraził sprzeciw.  

- Ten wynik głosowania w wyborach na marszałka, a wcześniej w wyborach na radnego województwa, jest ważnym wyznacznikiem i zobowiązaniem, aby sprawy Podkarpacia były przez mnie traktowane priorytetowo oraz, aby te wszystkie deklaracje, które padły w kampanii wyborczej- a jest ona ważnym przejawem demokracji – zostały wypełnione. To wyjątkowy sejmik, bo ta kadencja zaczyna się w roku 100-lecia niepodległości i po raz pierwszy jest pięcioletnia. Jestem przekonany, że będzie niósł ze sobą wiele wyzwań, wiele spraw ważnych, istotnych dla regionu w nowej rzeczywistości – podkreślał tuż po wyborze na stanowisko marszałek województwa Władysław Ortyl.

Marszałek mówił także o najważniejszych zadaniach, jakie stoją przed nim i zarządem oraz sejmikiem w rozpoczynającej się kadencji.

-   Przygotowujemy aktualizację Strategii Rozwoju Podkarpacia – Podkarpackie 2030, rozpoczynamy prace przygotowawcze wydatkowania środków w nowej perspektywie finansowej ona też jest trudna i nie do końca określona, dlatego tym bardziej wymaga od każdego samorządu dużej aktywności i dużej pracy. Tak aby służyć województwu podkarpackiemu i jego mieszkańcom. I w takim duchu chciałbym z państwem przez całą kadencję pracować – podkreślał w swym wystąpieniu wybrany na kolejną kadencję marszałek Władysław Ortyl.  

W zarządzie województwa zasiądą – jako wicemarszałkowie Ewa Draus i Piotr Pilch. Wicemarszałek Ewa Draus uzyskała 26 głosów aprobaty a wicemarszałek Pilch 28 głosów. Na członków zarządu województwa radni wybrali Marię Kurowską i Stanisława Kruczka. O wyborze Marii Kurowskiej zdecydowało 28, a Stanisław Kruczka 30 radnych, oddając na nich swe głosy.

Po wyborze wicemarszałkowie i członkowie zarządu dziękowali za okazane im zaufanie i oddane na nich głosy oraz deklarowali rzetelną pracę i dobrą współpracę na rzecz województwa, aby ta pięcioletnia kadencja, jak najlepiej przyczyniła się do rozwoju regionu.

Pierwszy sejmik nowej kadencji nie mógł się obyć bez wyboru władz tego organu samorządu województwa.

Na czele sejmiku województwa VI kadencji jako przewodniczący stanął Jerzy Borcz, uzyskując 24 glosy poparcia, przy 4 głosach sprzeciwu i 2 wstrzymujących się. Wiceprzewodniczącymi sejmiku zostali: Jerzy Cypryś z 29 głosami poparcia, Czesław Łączak, na którego zagłosowało 25 radnych i Teresa Pamuła, która uzyskała 26 głosów.

W czasie sesji wybrani zostali również przewodniczący sejmikowych komisji. Na przewodniczącego komisji rewizyjnej radni opozycji zaproponowali Andrzeja Szlęzaka z Koalicji Obywatelskiej. Radni nie podjęli decyzji w tej sprawie.

Przewodniczącymi pozostałych komisji sejmikowych zostali:

- Mieczysław Tołpa - Komisji Mienia, Budżetu i Finansów,

- Kamila Piech – Komisji Rozwoju Regionalnego,

- Karol Ożóg – Komisji Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji,

- Stefan Bieszczad – Komisji Gospodarki i Infrastruktury,

- Mariusz Król – Komisji Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska,

- Dorota Łukaszyk – Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej,

- Anna Huk – Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej,

- Bogdan Romaniuk - Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia

- Jerzy Borcz – Komisji Głównej,

- Maria Napieracz – Komisji Skarg. Wniosków i Petycji

Oraz

- Maria Fajger – Komisji Statutowej.        

Zanim radni dokonali wyboru członków organów samorządu województwa nominacje dla rannych województwa podkarpackiego wręczył uroczyście Jan Sołek, zastępca przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie. Początkowe prowadzenie sesji – do momentu wyboru nowego przewodniczącego sejmiku przypadło w udziale najstarszemu radnemu - Adamowi Śnieżkowi.

Zanim radni mogli oddać swe głosy wybierając poszczególnych kandydatów, złożyli uroczyste ślubowanie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE