Reklama

Nowe przepisy drogowe. Surowsze kary dla nieprzestrzegających przepisów

Opublikowano: sob, 20 lis 2021 16:09
Autor:

Nowe przepisy drogowe. Surowsze kary dla nieprzestrzegających przepisów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze w tym roku kary za wykroczenia drogowe mają zostać zostaną znacznie podwyższone. Kierowcy będą mogli dostać nawet 30 tys. zł mandatu. Surowsze kary czekają zwłaszcza tych siadających za kierownicę na podwójnym gazie.

Senacka komisja jednogłośnie poparła nowelizację zaostrzającą kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Regulacja zakłada między innymi podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tysięcy złotych. Nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił na posiedzeniu 29 października. Za jej przyjęciem głosowało 390 posłów, 18 było przeciw, a 27 wstrzymało się od głosu.

Nowe przepisy

 • Zmiana w kodeksie wykroczeń podwyższa maksymalną wysokość grzywny w przypadku wykroczeń drogowych z 5 tys. zł do 30 tys. zł.
 • Przekroczenie dopuszczalną prędkość o 30 km/h, skutkować będzie mandatem w wysokości 1500 zł, zarówno w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym. Powtórzenie tego samego wykroczenia przed upływem dwóch lat kara wyniesie 3000 zł.
 • Minimalna grzywna za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego, np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych wyniesie nie mniej niż 1,5 tys. zł
 • 30 tysięcy mandatu za omijanie szlabanu na przejeździe kolejowym lub wjedzie na przejazd już po rozpoczęciu opuszczania szlabanu albo przed jego całkowitym podniesieniem.
 • Grzywna (minimum 2500 zł) lub areszt za jazdę na podwójnym gazie
 • Sprawcom przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozić będzie kara co najmniej 2 lat pozbawienia wolności, a w wypadku sprowadzenia katastrofy lub spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym w wysokości nie niższej niż 8 lat.
 • Wydłużenie ważności punktów karnych - będą kasować się dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu
 • Usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego będzie zależne od uregulowania mandatu.
 • Zniesione zostaną szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu
 • Jednorazowo policja będzie mogła też przyznać aż 15 punktów karnych (aktualnie limit wynosi 10)
 • Kary za opóźnienie w opłaceniu polisy OC: 1200 zł, jeśli zwłoka wyniesie maksymalnie 3 dni; 3000 zł w przypadku opóźnienia od 4 do 14 dni
 • niższe stawki OC dla jeżdżących bezpiecznie. Firmy ubezpieczeniowe będą miały dostęp do danych z CEPiK, dzięki czemu będą mogły dostosować stawki ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych
Środki pochodzące z grzywien będą przeznaczane na budowę bądź przebudowę dróg lub też szeroko rozumiane inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.