reklama

Mamy najwięcej zgonów w Polsce. Przyrost ponad 100 procent

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Mamy najwięcej zgonów w Polsce. Przyrost ponad 100 procent - Zdjęcie główne

Podkarpacie w przerażający statystykach dotyczących liczby zgonów niestety przoduje. | foto Fot. Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od stycznia do połowy grudnia zmarło w Polsce 447 tys. osób. I choć do końca roku pozostały niecałe dwa tygodnie to wiadomo już, że będzie to najgorszy wynik w historii danych GUS od 1946 r., czyli od zakończenia II wojny światowej. Podkarpacie w tych przerażających statystykach niestety przoduje.
reklama

Gdy tegoroczne dane z okresu styczeń- połowa grudnia porównamy do tego samego okresu roku ubiegłego to tegorocznych zmarłych jest o 54 tys. więcej.  Z liczby tej koronawirus odpowiada za 25,5 tys. zgonów. Reszta to ciche ofiary epidemii.

Duży przyrost zgonów rozpoczął się w Polsce w październiku kiedy  umarło o 40 proc. osób więcej niż rok temu.  W listopadzie było to już 50 proc. Jak wynika z pierwszych dwóch tygodniu grudnia  ten miesiąc może być jeszcze gorszy.  

W województwie podkarpackim w październiku  tego roku zmarło 2912 osób kiedy w październiku 2019 roku -  1609  czyli był to przyrost o 81 proc.  W  listopadzie tego roku zmarło 3 592 osoby kiedy rok temu w tym samym miesiącu  1 644. Przyrost 118 procent. Najwięcej w Polsce.

Czym tłumaczyć tak przerażający  przyrost  zgonów w 2020 roku? Przez epidemię  koronawirusa polska służba zdrowia znalazła się na skraju załamania,  dostęp do leczenia stał się znacznie utrudniony. Szpitale masowo odwoływały planowe zabiegi, całe oddziały i placówki zostały kierowane do walki z COVID-19. Poza tym  lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zaczęli nas leczyć przez telefon.

Część winy jest po stronie samych pacjentów,  którzy w obawie przed  zakażeniem  próbowali przechodzić poważne problemy zdrowotne   w domu, a kiedy już zgłaszali się do lekarza na leczenie było za późno.  
 

Danych dotyczących diagnostyki  w woj. podkarpackim nie posiadamy. Mamy dane dotyczące woj. śląskiego, choć zapewne w innych są one podobne. Do końca listopada w województwie tym  wykonano o 7,5 tys. mniej koronarografii, o 12 tys. mniej mammografii, o 20 tys. mniej gastroskopii niż rok temu.

Jak mówią lekarze te zaniedbania w leczeniu innych chorób niż COVID-19 będziemy odczuwać jeszcze przez kilka lat. Przez lata może też być większa śmiertelność. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama