W październiku, kiedy nastąpiło pierwsze, mocne uderzenie koronawirusa w Polsce z powodu tej choroby zmarło 3 015 osób, co daje średnią 97 dziennie. W listopadzie liczba ta wzrosła prawie czterokrotnie do 11 521 zgonów, co daje średnią 384 dziennie. Przez 18 dni grudnia jakie właśnie dziś minęły liczba zmarłych osiągnęła 7 621, a średnia dzienna znów wzrosła do 423 osób.
Mówimy o liczbach zmarłych, choć za każdą z tych śmierci kryje się ból i cierpienie bliskich.
Pod względem liczby zmarłych z powodu COVID -19 Polska w ostatnich tygodniach regularnie mieści w pierwsze piątce świata wymieniając się z takimi krajami jak USA, gdzie do tej pory zmarło najwięcej na świecie, prawie 300 000 ludzi, Brazylia, Indie, Meksyk, Wielka Brytania, Włochy.
Najbardziej zobiektywizowanym porównaniem liczby zmarłych z powodu COVID-19 pomiędzy poszczególnymi krajami jest odniesienie jej do 100 tys. mieszkańców. Gdybyśmy też wzięli pod uwagę listopadowe zgony w Polsce z powodu COVID-19 (przypomnijmy 11 521 osób) to na 100 tys. zmarło 31 osób. Dla porównania w tym samym czasie we Włoszech 26, we Francji 23, w Hiszpanii 19, a w Niemczech tylko 7 osób.
Dotychczasowe, grudniowe dane dotyczące zmarłych z powodu COVID-19 są gorsze od listopadowych, więc pozycja Polski w tej niechlubnej statystyce też się jeszcze pogorszy.
W powiecie mieleckim liczba zmarłych z powodu koronawirusa przekroczyła symboliczne 100 osób 11 grudnia. Od tego dnia zmarły kolejne 4 osoby, a w sumie od początku pandemii 107.
W przeciwieństwie do całej Polski, w której liczba zgonów z powodu koronawirusa wciąż rośnie, w powiecie mieleckim trochę spadła. Jeśli w listopadzie i początkach grudnia było to ponad 2 osoby dziennie, to w ostatnim tygodniu jest to 0,58 dziennie.
Na wyciąganie głębszych wniosków jest jednak trochę za wcześnie. Zobaczymy jak będą wyglądały następne tygodnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.