Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała w poniedziałek (28 sierpnia) o pierwszych wynikach badań próbek wody pobranych na terenie Rzeszowa oraz powiatu rzeszowskiego.
- Bakteria Legionella pneumophila znalazła się w czterech z ośmiu przebadanych dotąd próbek wody z instalacji. Z ośmiu próbek cztery były zanieczyszczone, w tym dwie na poziomie określonym jako wysoki. Nie mamy jeszcze podstaw, by stwierdzić, że instalacje ciepłej czy zimnej wody są źródłem zakażenia.
- przekazał Andrzej Sidor, dyrektor podkarpackiego sanepidu podczas konferencji prasowej.
Do tej pory zakażone zostały 144 osoby, w tym jedna z powiatu kolbuszowskiego. Odnotowano też 11 przypadków zgonów pacjentów z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila - 10 osób z Rzeszowa oraz jedna z powiatu rzeszowskiego.
Patrząc na to, co dzieje się w Rzeszowie, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej, podjął działania prewencyjne.
- Zwiększyliśmy stężenie wolnego chloru w sieci wodociągowej na terenie gminy Kolbuszowa. Woń chloru w wodzie może być wyczuwalna jednak stężenie nie przekracza dopuszczalnych norm
- mówi Adam Maternia, prezes ZGKiM.
Podwyższona temperatura ciepłej wody
Na tym nie koniec. W blokach podlegających pod zakład zwiększono temperaturę wody użytkowej do ponad 60 st. C. W tej temperaturze bakteria legionelli ginie.Czy takie działania podjęła również Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kolbuszowej? Prezes Józef Rybicki w rozmowie z nami poinformował, że tylko w bloku przy ul. Partyzantów 5C jest możliwość podniesienia temperatury wody użytkowej osób mieszkających w budynku wielorodzinnym. Pozostali mieszkańcy spółdzielni korzystają z piecyków gazowych.
Wyłączone fontanny w Kolbuszowej
Ponadto w poniedziałek (28 sierpnia) do odwołania wyłączone zostały kurtyny wodne oraz fontanny miejskie na rynku i bulwarach w Kolbuszowej.
- Decyzja o wyłączeniu podyktowana jest wzrostem zakażeń bakterią Legionella w naszym regionie. Działania mają charakter wyłącznie prewencyjny
- zapewniają kolbuszowscy urzędnicy.
Zalecenia dla mieszkańców
- regularne czyszczenie sitek zamontowanych na przyborach sanitarnych – krany, prysznice, itp.
- regularne przepłukiwanie instalacji wewnętrznej szczególnie instalacji ciepłej wody użytkowej – zaleca się przepłukiwanie min. raz na tydzień wszystkich przyborów sanitarnych. Ma to szczególnie znaczenie w instalacjach użytkowanych okresowo, sporadycznie, używanych po dłuższych przerwach i starych.
- profilaktyczna dezynfekcja instalacji – wykonywanie okresowej dezynfekcji instalacji ciepłej wody wodą o temp. powyżej 60 st. C wszystkich przyborów sanitarnych: krany, prysznice.
- monitorowanie temperatury wody w instalacji – ciepła woda powinna być podgrzewana do temp. min. 60 st. C, natomiast woda zimna poniżej 20 st. C, aby ograniczyć możliwość namnażania się bakterii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.