Reklama

Które mieleckiej gminy najlepiej dbają o mieszkańców

Opublikowano: czw, 17 gru 2020 13:29
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Które  mieleckiej gminy najlepiej dbają o mieszkańców - Zdjęcie główne

Żaden z mieleckich samorządów nie zastosował maksymalnych stawek podatków od nieruchomości zaproponowanych przez resort finansów. Wszystkie przyjęły stawki niższe. | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Koniec roku to czas, w którym samorządy podejmują decyzje dotyczące wysokości lokalnych podatków. Głównie chodzi o najważniejsze dla mieszkańców podatki od nieruchomości, rolny, środków transportowych. Zebraliśmy dane o tych podatkach. Wiemy, które mieleckie gminy najlepiej dbają o mieszkańców.

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości dotyczy każdego kto ma dom, mieszkanie, działkę, garaż, budynek, w którym prowadzi działalność gospodarczą.  Jego wysokość na kolejny rok określana jest na podstawie  inflacji w pierwszej połowie poprzedniego roku, a  maksymalne jego stawki ustala resort finansów. Ostateczną decyzję o wysokości  tego podatku podejmuje rada danej gminy (nie może przekroczyć maksymalnej stawki, może stosować niższe stawki).

Inflacja w pierwszym półroczu tego roku była jedną z najwyższych od lat i wynosiła 3,9 proc. Resort finansów podjął też decyzję, że przyszłoroczny podatek od nieruchomości może wzrosnąć maksymalnie właśnie o 3,9 proc.   W przypadku budynków mieszkalnych lub ich części maksymalna stawka to 0,85 zł od m.kw. powierzchni użytkowej, budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 24,84 zł od m. kw. powierzchni użytkowej.

 Żaden z mieleckich samorządów nie zastosował maksymalnych stawek zaproponowanych przez resort finansów. Wszystkie  przyjęły stawki niższe.

I tak jeśli chodzi podatek od budynków mieszkalnych  lub ich części to najlepiej dba  o mieszkanców  gmina  Czermin, w której  podatku od nieruchomości w budynkach do 160 m. kw  powierzchni użytkowej  nigdy   nie było i nie ma (osoby mieszkające w budynkach mających więcej niż 160 m. kw. powierzchni użytkowej płacą 0,47 zł za m.kw.  powierzchni ). Teraz w ślady Czermina poszła  gmina Padew Narodowa, która zwolniła  wszystkich mieszkańców z tego podatku.  Jeśli chodzi o inne gminy to najniższą stawkę przyjął Radomyśl Wielki – 0,20 zł za m.kw. powierzchni użytkowej. Dalej są Przecław – 0,40 zł, Wadowice Górne – 0,42 zł, Tuszów Narodowy – 0,47 zł, gmina Mielec – 0,53 zł, miasto Mielec – 0,77 zł.

Jeśli chodzi o podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub ich części to tu również najniższą  stawkę przyjął Radomyśl Wielki – 15,60 zł za m.kw. powierzchni użytkowej. Dalej znalazły się Przecław i Tuszów Narodowy – po 15,75 zł, gmina Mielec – 16,22 zł, Czermin - 16,30 zł,  Wadowice Górne – 17,12 zł, Padew Narodowa – 17,90 zł, miasto Mielec – 22,83 zł.

Przy podatkach od nieruchomości przyjrzeliśmy się jeszcze jednej pozycji – podatkom od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tej pozycji podatkowej najlepiej wypadł Tuszów Narodowy, który przyjął stawkę 0,63 zł od m.kw. powierzchni. Kolejne pozycje zajęły gmina Mielec – 0,65 zł, Radomyśl Wielki – 0,68 zł, Przecław- 0,74 zł, Wadowice Górne – 0,75 zł, Padew Narodowa – 0,82 zł,  Czermin - 0,84 zł, miasto Mielec – 0,93 zł.

W porównaniach tych nie ujęliśmy gmin Borowa, Gawłuszowice ponieważ na ich stronach internetowych nie ma informacji o uchwałach  Rad Gmin dotyczących nowych stawek podatków od nieruchomości.

Podatek rolny

Podatek rolny zależy od średniej ceny skupu żyta ogłaszanej przez Główny Urząd Statystyczny. Ogłoszona w tym roku wyniosła 58,55 zł za  decytonę (decytona zastąpiła stosowany wcześniej kwintal) i jest to maksymalna stawka, którą jednak rada danej gminy może obniżyć.

I w tym przypadku żaden z mieleckich samorządów nie zastosował maksymalnej stawki, przyjmując odpowiednio niższe.

Najniższą cenę skupu żyta, a co za tym idzie  podatku rolnego  przyjęła znów  gmina Radomyśl Wielki 39 zł za 1 decytonę. Niską cenę, bo wynoszącą 42 zł za  decytonę, przyjęła też gmina Wadowice Górne. Cztery   inne gminy przyjęły  trochę wyższe stawki: Tuszów Narodowy – 47 zł za decytonę żyta,  Przecław – 47,25 zł,  Czermin – 48,50 zł, Padew Narodowa – 49 zł.

Na stronach internetowych  pozostałych gmin nie ma informacji  o przyjętych stawkach ceny skupu żyta, gmina Mielec  podaje stawkę podatku rolnego z 1 ha przeliczeniowego, a nie ceny skupu żyta, co nie pozwala na jego  porównanie.  

Podatek od środków transportowych

Ten podatek dotyczy samochodów ciężarowych  o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągników siodłowych, przyczep lub naczep, autobusów.  Przyjrzeliśmy się  najpowszechniej używanych w działalności gospodarczej samochodom ciężarowym w trzech grupach: powyżej  3,5 tony do 5,5 tony, powyżej  5,5 tony   do 9,0  ton, powyżej  9,0 ton   do 12,0 ton.

W grupie powyżej 3,5 tony do 5,5 tony najniższe stawki przyjęto w Radomyślu Wielkim – 426 zł, tylko o 1 zł więcej w Przecławiu – 427 zł. Dalej znalazły się Wadowice Górne i Czermin  – 530 zł ( w Czerminie jest jeszcze przedział 4,5 tony do  5,5 tony ze stawką 580 zł) , gmina Mielec – 597 zł, Tuszów Narodowy – 651 zł.

W grupie powyżej 5,5 tony do 9 ton znów najniższe stawki zaproponował Radomyśl Wielki – 492 zł. Dalej idzie Czermin - 630 zł, Przecław – 710 zł,  gmina Mielec – 773 zł, Wadowice Górne – 892 zł, Tuszów Narodowy – 1300 zł.

W ostatniej grupie powyżej 5,5 ton do 12 ton wygląda to podobnie. Najniższe stawki są w Radomyślu Wielkim – 602 zł, a potem Przecławiu – 853 zł, Czerminie - 894 zł,  gminie Mielec – 927 zł, Wadowicach Górnych – 1068 zł, Tuszowie Narodowym – 1300 zł.

Na stronach pozostałych gmin nie ma informacji o tym podatku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.