Szczepienie zawsze zostanie poprzedzone kwalifikacją lekarską.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu, przeprowadzenie szczepienia polega na podaniu szczepionki w formie zastrzyku domięśniowego i jest standardowym zabiegiem wykonywanym przez osoby wykonujące wymienione zawody medyczne.
Realizacja szczepień osób dorosłych przeciwko COVID-19 jest przedsięwzięciem systemu ochrony zdrowia na masową skalę i wymaga udziału personelu medycznego, który z racji wykonywanego zawodu mógłby realizować szczepienia, ale w obecnym porządku prawnym nie nabył jeszcze kwalifikacji do podania szczepionek.
Obecnie kwalifikacje osób mających uprawnienia zawodowe do szczepień są zawężone wymaganiami określonymi rozporządzeniem ministra zdrowia z 18 sierpnia 2011.
- Obowiązujące wymagania wiążące się z koniecznością zdobywania dodatkowych kwalifikacji przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodów medycznych o najszerszym spektrum udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, tj. lekarzy, felczerów, pielęgniarki albo położne, ratowników medycznych i higienistki szkolne wydaje się nadmiarowe w przypadku szczepienia osób dorosłych przeciwko COVID-19 – wskazano w ocenie regulacji projektu.
Takie wymagania – jak oceniono – ograniczają możliwość realizacji szczepień przez osoby, które z racji wykształcenia powinny wykonywać szczepienia w podmiotach wykonujących działalność leczniczą.
Natomiast do północy w piątek trwa nabór placówek medycznych chcących wziąć udział w programie szczepień przeciw COVID-19. Pierwszeństwo mają poradnie podstawowej opieki zdrowotnej, którym zniesiono kryterium przeprowadzania 180 szczepień w tygodniu i dostępności przez pięć dni w tygodniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.