Reklama

Kronospan zabiera głos w sprawie wizyty wiceministra sprawiedliwości w Mielcu

Opublikowano:
Autor:

Kronospan zabiera głos w sprawie wizyty wiceministra sprawiedliwości w Mielcu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiciele Kronospanu przygotowali list, który adresują do podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcina Warchoła. Minister odwiedzi Mielec w czwartek 29 sierpnia. Będzie tu uczestniczyć w debacie na temat czystości powietrza. Kronospan w swoim liście przekonuje, że inwestuje w proekologiczne rozwiązania i jest otwarty na dialog społeczny. Całość listu publikujemy poniżej.

Szanowny Panie Ministrze,

         Polski przemysł meblarski jest jednym z motorów polskiej gospodarki. W branży zatrudnionych jest kilkanaście tysięcy ludzi, którzy generują miejsca pracy dla około 800 tysięcy kolejnych pracowników. Meble, to czwarta największa grupa towarów eksportowych z Polski, a zarazem najważniejsza pod względem salda w obrotach zagranicznych. Wartość eksportu mebli z Polski wynosi prawie 10 mld euro.

         Od 1991 roku firma Kronospan, będąca obecnie głównym dostawcą surowców dla polskiego przemysłu meblarskiego, działa w Polsce. Przez ponad dwie dekady zainwestowaliśmy w Polsce kilkadziesiąt miliardów złotych. Kronospan jest międzynarodową marką, działającą w ramach ponad 40 zakładów  produkcyjnych na całym świecie. 7 strategicznych, z kilkudziesięciu wspomnianych wyżej, znajduje się nad Wisłą (Mielec, Poznań, Pustków, Strzelce Opolskie, Jasło oraz Szczecinek).

         Mamy ogromny udział w osiągniętym przez tę branżę wzroście i obecnej pozycji.

         Popyt na nasze produkty, takie jak płyty drewnopochodne oraz komponenty do produkcji mebli, powoduje, że jesteśmy ważnym partnerem gospodarczym również dla m.in. PKP, Lasów Państwowymi czy Grupy Azoty. Łącznie obsługujemy gałęzie przemysłu, które generują około 1/3 polskiego PKB.

         W okresie przedwyborczym zawiązało się w Mielcu stowarzyszenie, które miało na celu, poprzez czarny PR, propagandę,  a także manipulację,  zdobyć władzę w lokalnym samorządzie i zmienić stosunek sił w województwie. Mieszkańców okłamywano i manipulowano nimi, by zaatakować nas, ale przede wszystkim miejscowe władze oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Ponownie,  tym razem przed wyborami parlamentarnymi,  obserwujemy aktywność tej grupy. W mediach społecznościowych pojawiła się informacja o planowanym na 29 sierpnia 2019 roku, spotkaniu, w którym Pan Minister ma wziąć udział, a którego tematem ma być również nasza Firma.  

         Po raz kolejny obserwujemy sytuację, w której dyskusja na temat Kronospan Mielec ma się odbyć i być sterowana przez grupę osób, uzurpujących sobie prawo do reprezentowania wszystkich  mieszkańców Mielca. Osób nieznających przepisów, na bazie których działają  nasze zakłady, ani niemających  merytorycznej wiedzy dotyczącej  ich funkcjonowania. Osób, które swoje wystąpienia opierają o emocje, własne interpretacje prawa i wiedzy dotyczącej charakteru naszej działalności.  

         Aby móc ich opinie skonfrontować z faktami wielokrotnie zwracaliśmy się z wnioskiem zarówno do p.o. Prezydenta Mielca Fryderyka Kapinosa jak i do obecnego Prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego o włączenie nas do prac Zespołu ds. Czystego Powietrza, na którego spotkaniach temat naszego zakładu zdaje się być wiodącym, przy konsekwentnym pomijaniu zarówno innych czynników wpływających na stan powietrza w Mielcu jak i poczynionych przez nas inwestycji w celu jego poprawy. Nasza gotowość do otwartej wymiany argumentów nie została zaakceptowania.

Nikt z przedstawicieli naszych oponentów, którzy kreują swoją wersję naszego wizerunku oraz zastraszają zarówno mieszkańców jak i lokalne władze, nigdy nie przyjął zaproszenia na spotkanie w naszym zakładzie aby skonfrontować swoje poglądy z rzeczywistością i zrozumieć choćby podstawy naszego działania.  

Jedyną platformą,  jaką na spotkania proponuje nam w  ostatnim czasie „grupa społeczna”, są  interwencyjne   programy  telewizyjne,  które w żaden sposób nie umożliwiają merytorycznej wymiany argumentów ani nie zbliżają nas do osiągnięcia porozumienia.  

         Zorganizowaliśmy trzy otwarte spotkania dla mieszkańców miasta, podczas których mogli pytać  przedstawicieli naszego zakładu o wszystkie nurtujące ich sprawy związane z jego działaniem.

         Jesteśmy otwarci na rozmowę i debatę opartą na faktach, dokumentach i liczbach. Pan Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i doktor habilitowany nauk prawnych wie doskonale, że prawda opiera się na faktach, a nie emocjach.

         Dlatego zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o spotkanie. Chcemy przedstawić Panu fakty dotyczące zakładu, jego produkcji i przeprowadzonych inwestycji.

          Oto kilka z faktów dotyczących zakładu, o których nie dowie się Pan Minister na spotkaniach z przedstawicielami tzw. „strony społecznej”:

         - przez ostatnie lata zainwestowaliśmy w mieleckim zakładzie pół miliarda złotych, w inwestycje minimalizujące wpływ produkcji na środowisko. Nasze wysiłki dostrzega wiele znamienitych instytucji i osób. W 2006 roku Prezydent Lech Kaczyński nadał nam tytuł Firmy Przyjaznej Środowisku,

         - w ciągu ostatniego roku opracowaliśmy i wdrożyliśmy najnowocześniejszy system ochrony powietrza – UTWS, który jak pokazują niezależne badania zmniejszył wpływ produkcji na środowisko o 90%,

         - jako pierwszy zakład w branży w kraju zainstalowaliśmy nowoczesny system monitoringu systemu pracy urządzeń jak i system ciągłego pomiaru na wskazanych przez Marszałka Województwa Podkarpackiego emitorach. Obydwa systemy pracują 24 godziny na dobę. Efekty ich pracy można oglądać na specjalnym stanowisku, umieszczonym koło bramy zakładu. Był to jeden z postulatów przedstawicieli „strony społecznej”, wielokrotnie kierowany w naszą stronę w ciągu ostatnich 2 lat,  a obecnie konsekwentnie ignorowany,

        - do działań wpływających pozytywnie na zmniejszenie oddziaływań Kronospan na otoczenie należy także zaliczyć ograniczenie emisji hałasu. Największą inwestycją w tym obszarze była budowa ekranu akustycznego wzdłuż południowej granicy zakładu. Żeby zminimalizować pylenie wtórne z placu zainstalowaliśmy system zraszania i zmniejszyliśmy wysokość hałd surowców sypkich,

- Silva i Kronospan wspólnie realizują europejski program ochrony środowiska, który stawia na recykling. Drewno recyklingowe, które wykorzystujemy do produkcji płyt drewnopochodnych, to drewno poużytkowe, czyli np. szpule kablowe, palety, drewniane opakowania itp. Drugim źródłem dostaw są Lasy Państwowe,

         - posiadamy certyfikaty FSC (Forest Stewardship Council®), który umożliwia tropienie surowca drzewnego od momentu jego pozyskania w lesie, aż do utworzenia i sprzedaży produktu końcowego. Mamy też certyfikat PEFC, to gwarancja,  że drewno i produkty drzewne pochodzą z właściwie zarządzanych lasów. Określa on wymagania dotyczące przetwarzania drewna od lasu począwszy aż po produkt końcowy. Nasze certyfikaty potwierdzają, że jesteśmy solidnym partnerem na rynku Polski i Europy. Kronospan posiada także certyfikat tworzyw drzewnych na zgodność emisji formaldehydu z wymaganiami California Air Resources Board,

- ograniczyliśmy zużycie paliw kopalnych m.in. poprzez modernizację instalacji wytwarzania ciepła technologicznego, modernizację ogrzewania suszarni MDF,

- zmodernizowaliśmy instalacje technologiczne w kierunku zmniejszenia energochłonności procesów, maszyn i urządzeń m.in. dzięki kupnie i montażu urządzeń tylko o najwyższych współczynnikach sprawności wykorzystania energii: silniki elektryczne A+++, sprężarki z odzyskiem energii A+++, wentylatory, oświetlenie LED,

- jesteśmy w fazie końcowej inwestycji mającej na celu redukcję pylenia z placów składowych surowca. W najbliższym czasie zakończy się budowa dwóch silosów o pojemności ponad 2000 m3 każdy. Będzie w nich przechowywany surowiec przygotowany do produkcji. Następną inwestycją, która zostanie przeprowadzona w kolejnych miesiącach będzie budowa zadaszenia magazynu zrębki. Dzięki tym projektom w znacznym stopniu ograniczymy składowanie rozdrobnionego surowca na otwartych magazynach. W ten sposób zmniejszy się do minimum wtórne pylenie z terenu zakładu,

- kończymy również inwestycję mającą na celu przepięcia emisji z emitorów E23 i E23a, do dopalacza termicznego, dzięki którym zlikwidujemy, tak jak planowaliśmy, obydwa emitory. Wyeliminujemy dzięki temu emisję z instalacji nasycania papieru dekoracyjnego.

Wywiązaliśmy się w terminie z postawionych przed nami bardzo restrykcyjnych wymagań zawartych w zaostrzonym Pozwoleniu Zintegrowanym wydanym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego. Emisje zakładów Kronospan są dzisiaj  zdecydowanie niższe zarówno od wymogów Unii Europejskiej jak również od dopuszczalnych emisji w pozwoleniach dla  innych producentów płyt drewnopochodnych w Polsce. Działamy zgodnie z prawem polskim i unijnym.

Te wszystkie działania dowodzą, że Kronospan Mielec inwestuje w proekologiczne działania i jest otwarty na dialog społeczny. Zasługujemy na to, aby na nasz temat debatować w oparciu o merytorykę i fakty potwierdzone wieloma badaniami, a nie emocje i nadinterpretacje prawa oraz  przepisów w okresach przedwyborczych.  

Jesteśmy do Pana dyspozycji w wyznaczonym miejscu i czasie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE