Reklama

Kronospan pisze list do Ministra Środowiska

Opublikowano:
Autor:

Kronospan pisze list do Ministra Środowiska - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarząd Kronospanu nie rozumie decyzji Ministra Środowiska, który po analizie treści pozwolenia zintegrowanego Marszałka Władysława Ortyla wstrzymał decyzję o natychmiastowym rygorze wykonalności Pozwolenia Zintegrowanego dla Kronospanu. Dyrektor fabryki pisze list w tej sprawie do Ministra i zaprasza go do Mielca.

Publikujemy treść listu:

Szanowny Panie Ministrze, 

piszę w związku z niezrozumiałą i szkodliwą społecznie decyzją, podjętą przez Pana w sprawie uchylenia rygoru natychmiastowej wykonalności pozwolenia zintegrowanego podpisanego przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla 20.06.2018 r.

Od 1997 roku firma Kronospan, będąca obecnie głównym dostawcą surowców dla polskiego przemysłu meblarskiego, inwestuje w Polsce. Przez ponad dwie dekady zainwestowaliśmy w Polskę i Polaków kilkadziesiąt miliardów złotych. Popyt na nasze najwyższej jakości płyty drewnopochodne oraz komponenty do produkcji mebli, powoduje, że jesteśmy partnerem gospodarczym m.in. polskich meblarzy, PKP, Lasów Państwowych, czy Grupy Azoty. Warto pamiętać, że Kronospan jest też istotną częścią Podkarpacia – zatrudniamy i współpracujemy z 5000 ludzi.

Ostatnie dwa lata to istotne zmiany w firmie. Wsłuchując się w głos mieszkańców Mielca, postawiliśmy na rozwiązania proekologiczne, transparentność i uczciwą komunikację z całą mielecką społecznością. Wdrożone przez nas rozwiązania ograniczyły nasz wpływ na powietrze w Mielcu o ponad 90%. W ten sposób, wiele oczekując od siebie samych, rozpoczęliśmy walkę o miasto bezpieczniejsze dla wszystkich.

W związku z powyższym decyzja Pana Ministra, która uchyla rygor natychmiastowej wykonalności pozwolenia zintegrowanego jest dla nas trudna do zrozumienia i zaakceptowania.

Nasza zmiana jest faktyczna – potwierdzają je niezależne badania, pomiary własne, daleko niższe od limitów emisje, ale też wdrażane, nowe projekty proekologiczne i chęć do otwartego komunikowania o naszych działaniach. Stoją za nami czyny, nie słowa.

Akceptujemy postawione przed nami w pozwoleniu zintegrowanym wymagania – potrzebujemy jedynie czasu, by dobrze je wprowadzić. Jesteśmy zwolennikami wszystkich proekologicznych rozwiązań, które wesprą starania o bezpieczny dla wszystkich Mielec.

Zredukowaliśmy nasz wpływ na powietrze w Mielcu o 90-99%. Niestety Pana decyzja neguje nasze starania, na rzecz poprawy bezpieczeństwa Mielca i mielczan.

Przed uruchomieniem systemu UTWS, nie byliśmy w stanie udowodnić wielu naszych działań, dlatego też czekaliśmy i unikaliśmy wystąpień publicznych. Była to świadoma decyzja, która pozbawiła nas niestety wielu wartościowych spotkań. Dlatego też, chcemy również na tym polu nadrobić stracony czas.

W tej perspektywie żałujemy, że nikt ze ścisłego kierownictwa Ministerstwa Środowiska nie pojawił się w Mielcu, podczas lipcowej debaty, którą zorganizował p.o. Prezydenta Mielca Fryderyk Kapinos. Byłaby to idealna okazja, żeby pokazać jak bardzo się zmieniliśmy.

Dlatego też, ponawiamy zaproszenie do Mielca i naszej fabryki oraz składamy je na Pana ręce. Chcielibyśmy, żeby decyzje w naszej sprawie były podejmowane z perspektywy Mielca i po zapoznaniu się ze wszystkimi istotnymi w tej sytuacji faktami. To decyzja, która musi być podjęta na bazie merytorycznych argumentów, nie emocji. Dlatego też, gorąco zapraszamy do wizyty w naszym zakładzie – warto zobaczyć Kronospan z perspektywy Podkarpacia, tutaj, na miejscu.

Utrzymanie w mocy pozwolenia zintegrowanego to realne korzyści dla Mielca – na potwierdzenie tego faktu, dołączam do tego listu wyniki ostatnich badań, które w ramach w/w pozwolenia zostały przeprowadzone. One pokazują jak fundamentalnie ważne dla mielczan jest działanie tego pozwolenia zintegrowanego.

Jesteśmy do Pana dyspozycji w kwestii terminu wizyty. 

Tomasz Jańczak, dyrektor generalny Kronospan w Mielcu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE