Reklama

Kronospan niezadowolony z działań Ministra Środowiska

Opublikowano:
Autor:

Kronospan niezadowolony z działań Ministra Środowiska - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Kronospanu w Mielcu otrzymały decyzję Ministra Środowiska, która uchyla rygor natychmiastowej wykonywalności pozwolenia zintegrowanego, które w czerwcu wydał Marszałek Woj. Podkarpackiego.

Oświadczenie Władz Kronospanu

Kronospan jest firmą, związaną z Mielcem od ponad dwóch dekad. Pracuje i współpracuje z nami ponad 5000 osób - co czyni nas jednym z najważniejszych podmiotów w regionie. Mamy fundamentalny wpływ na branże meblarską w Polsce, która jest jedną z najprężniej funkcjonujących gałęzi polskiej gospodarki. Jesteśmy również przedsiębiorstwem uczącym się.


Ostatnie dwa lata to istotne zmiany w firmie. Wsłuchując się w głos mieszkańców Mielca, postawiliśmy na rozwiązania proekologiczne, transparentność i uczciwą komunikację z całą mielecką społecznością. Wdrożone przez nas rozwiązania ograniczyły nasz wpływ na powietrze w Mielcu o ponad 90%. W ten sposób, wiele oczekując od siebie samych, rozpoczęliśmy walkę o miasto bezpieczniejsze dla wszystkich.


W związku z powyższym decyzja Ministerstwa Środowiska, która uchyla rygor natychmiastowej wykonalności pozwolenia zintegrowanego podpisanego przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla 20.06.2018 r., jest dla nas trudna do zrozumienia i zaakceptowania.


Postanowiliśmy odwołać się od tej szkodliwej decyzji, która niweczy wysiłek wielu ludzi działających na rzecz czystego powietrza w Mielcu. Ruch resortu jest dla nas tym bardziej zaskakujący, że tworzy sytuację prawną, w której akceptowane są stare, bardziej uciążliwe dla środowiska zasady emisji.


Podpisane w czerwcu pozwolenie zintegrowane, choć ciężkie dla nas do zaakceptowania pod kątem technicznym i czasowym, było znaczącym krokiem dla polepszenia mieleckiego powietrza. Umożliwiło ono wdrożenie proekologicznych rozwiązań, których realizację obiecaliśmy. Dzięki temu, mogliśmy w pełni sprostać restrykcyjnym wymaganiom dotyczącym limitów emisji, zawartych w pozwoleniu zintegrowanym. Warto podkreślić, że te limity są najbardziej rygorystyczne w całej naszej branży, a my utrzymujemy emisję na jeszcze niższym niż zakładany poziomie. Przeprowadzane przez niezależne podmioty kontrole oraz pomiary potwierdzają niezbicie, że ograniczyliśmy emisję o ponad 90%, czego Ministerstwo Środowiska zdaje się nie dostrzegać.


W tej perspektywie żałujemy, że nikt ze ścisłego kierownictwa Ministerstwa Środowiska nie pojawił się w Mielcu, podczas lipcowej debaty, którą zorganizował p.o. Prezydenta Mielca Fryderyk Kapinos. Byłaby to idealna okazja, żeby pokazać jak bardzo się zmieniliśmy.


Jeszcze dziś wystosujemy list otwarty do Pana Ministra Sławomira Mazurka, którego podpis widnieje pod otrzymaną przez nas decyzją. W piśmie tym ponowimy zaproszenie do Mielca i naszej fabryki. Chcielibyśmy, żeby decyzje w naszej sprawie były podejmowane po zapoznaniu się ze wszystkimi istotnymi w tej sytuacji faktami. To decyzja, która musi być podjęta na bazie merytorycznych argumentów, nie emocji. Dlatego też, gorąco zapraszamy do wizyty w naszym zakładzie – warto zobaczyć Kronospan z perspektywy Mielca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE