Dzień Kota obchodzimy 17 lutego. Przyjrzyjmy się więc dziś faktom i mitom dotyczącym tych zwierząt.
Koty goszczą w domach 37% mieszkańców Polski. Stawia to nasz kraj na trzecim miejscu pod względem liczby tych zwierząt w domach, zaraz po Australii i USA. Co więcej, statystyki wykluczają sens przysłowia „żyć jak pies z kotem”, gdyż 62% właścicieli psów potwierdza, że posiada również kota.
Na wsi żyje blisko połowa polskich kotów (48%). Przeważają tu koty wychodzące (94%). W miastach 34% kotów nie wychodzi w ogóle z domu, 66% kotów miejskich wychodzi na zewnątrz tylko okazyjnie.
Na jakie kocie rasy decydujemy się najczęscie? Okazuje się, że dachowce są zdecydowanie górą i tylko 11% polskich kotów uznanych jest przez swoich właścicieli za zwierzęta rasowe.
Czy koty to stereotypowe piecuchy? Tak, drzemki zdarzają się im od 15 do nawet 20 godzin na dobę. Natomiast między bajki można włożyć mit o karmieniu kota mlekiem. Koty nie trawią zawartej w nim laktozy – wywołuje to u nich biegunki i odwodnienie.
Co ciekawe, szczęka kota nie porusza się na boki, dlatego też nie potrafi on żuć większych kawałków jedzenia.
Jak kotom udaje się wślizgnąć dosłownie wszędzie? Otóż, nie mają one obojczyków – kocie ciało bez problemu prześlizgnie się przez daną szczelinę czy niewielki otwór, jeżeli tylko zwierzęciu uda się włożyć tam głowę.
Podobno wdrapywanie się na drzewo jest kocią domeną. Czemu więc tak wiele kotów nie potrafi z nich zejść? Bo ich pazury są wygięte tylko w jedną stronę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.