Do chwili obecnej przeprowadzono 50 kontroli z czego 13 wykazało, że skontrolowane kotły podlegają obowiązkowej wymianie do końca 2021 r. Kontrole te mają charakter głównie informacyjny, jednak zdarzają się przypadki spalania niedozwolonych materiałów porozbiórkowych lub odpadów komunalnych. W takim wypadku Straż Miejska zmuszona jest nałożyć mandat.
W uzasadnionym przypadku SM może jedynie pouczyć mieszkańca, który np. nieświadomie do rozpalania w piecu używa kolorowych gazetek reklamowych czy odpadów zielonych jak zrębki ze świerka wraz z igliwiem. Materiały te zawierają szkodliwe substancje i powodują wydobywanie się metali ciężkich oraz szkodliwego rakotwórczego benzo(a)pirenu.
Na każdy piec którego czas eksploatacji wynosi pow. 10 lat naklejana jest odpowiednia naklejka, która informuje o finalnym terminie wymiany kotła. Młodsze kotły których czas eksploatacji wynosi od 5-10 lat otrzymują naklejki z terminem do 31 grudnia 2023 r.
Podczas kontroli mieszkańcy otrzymują również ulotki informacyjne o możliwościach dotacji do wymiany źródeł ogrzewania. Kontrole potrwają do końca kwietnia 2021 r.
Przypominamy że w związku z Uchwałą Antysmogową dla strefy podkarpackiej oraz na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego:
Kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96, podlega karze grzywny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.