Reklama

Konkurs na dyrektora szpitala już niedługo? Jest już komisja konkursowa

Opublikowano:
Autor:

Konkurs na dyrektora szpitala już niedługo? Jest już komisja konkursowa  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas wczorajszej sesji rady powiatu mieleckiego (poniedziałek 26 lutego) radni ustalili skład komisji konkursowej ds. przeprowadzenia konkursy na dyrektora szpitala powiatowego. Radni powiatowi PiS postanowili nie brać udziału w pracach komisji.

Podczas sesji została podjęta uchwała w sprawie powołania Komisji Konkursowej w celu przeprowadzenia postępowania konkursowego i wybrania kandydata na stanowisko Dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. E. Biernackiego w Mielcu. W skład komisji konkursowej weszli: Bogusław Peret, Grzegorz Tychanowicz, Artur Kozłowski, Józef Smaczny oraz Paweł Martyński.

Posłuchaj Andrzeja Bryłę, wicestarostę mieleckiego: 

Jak pisze Zbigniew Tymuła - szef klubu radnych powiatowych PiS - Dlaczego klub Radnych PiS głosował dziś przeciw powołaniu komisji konkursowej mającej wybrać nowego dyrektora szpitala? Z uwagi na liczne wątpliwości prawne związane z możliwością podjęcia tej uchwały przed wygaśnięciem umowy o pracę z dotychczasowym dyrektorem.

Stanowisko klubu radnych PiS: 

W związku planowaną do podjęcia przez radę powiatu mieleckiego uchwałą w sprawie powołania Komisji Konkursowej w celu przeprowadzenia postępowania konkursowego i wybrania kandydata na stanowisko Dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. E. Biernackiego w Mielcu informujemy, że z przeprowadzonej przez nas wstępnej analizy wynika, że zgodnie z § 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą: komisję konkursową powołuje się w terminie 2 miesięcy od dnia zwolnienia stanowiska objętego konkursem.

Przepis § 3 rozporządzenia stanowi, że komisję konkursową powołuje się dopiero po zwolnieniu stanowiska objętego konkursem. W Ministerstwie Zdrowia toczyły się prace nad zmianą przedmiotowego przepisu, które miały w założeniu pozwolić na wcześniejsze powołanie komisji konkursowej. Ostatecznie przepis ten nie został zmodyfikowany.
Przepisu § 3 rozporządzenia nie można odczytać w ten sposób, że nakazuje on powołać komisję konkursową nie później niż w terminie 2 miesięcy od zwolnienia stanowiska, co mogłoby sugerować, że można komisję konkursową powołać również przed upływem kadencji osoby zajmującej określone stanowisko kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą.

Zwolnieniem stanowiska nie jest z pewnością zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy przez dyrektora szpitala, co ma miejsce w przypadku mieleckiego szpitala. Wypowiedzenie umowy o pracę dyrektora Kwaśniewskiego nastąpiło 8 lutego b.r. co przy zachowaniu miesięcznego okresu wypowiedzenia (liczonego od końca miesiąca w którym umowa została wypowiedziana) powoduje, że umowa o pracę wygaśnie 31 marca 2019 r. Do tego czasu Dyrektor Kwaśniewski mimo że zwolniony z obowiązku świadczenia pracy przez obecny zarząd powiatu pod kierownictwem Pana Stanisława Lonczaka formalnie pozostaje dyrektorem szpitala oraz posiada prawo do pobierania wynagrodzenia. Dopiero od momentu wygaśnięcia umowy o pracę z Dyrektorem Kwaśniewskim (czyli od 31 marca b.r.) będzie można liczyć 2 miesięczny okres na powołanie komisji konkursowej. 
Podjęcie uchwały na dzisiejszej sesji w naszej ocenie powodować będzie naruszenie przepisów ustawy o działalności leczniczej tj. art. 49 ustęp 1 oraz ustęp 9 tej ustawy oraz wspomnianego § 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia a w konsekwencji prowadzić może do zakwestionowana tej uchwały przez Wojewodę Podkarpackiego jako organu nadzoru poprzez stwierdzenie jej nieważności.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE