reklama
reklama

Koniec z plastikiem? Unia Europejska doszła do porozumienia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Koniec z plastikiem? Unia Europejska doszła do porozumienia - Zdjęcie główne

Unia Europejska chce zakazu stosowania plastikowych opakowań dla produktów żywnościowych | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW obliczu rosnących obaw dotyczących zanieczyszczenia plastikiem i jego wpływu na środowisko, Unia Europejska podjęła kroki w kierunku ograniczenia stosowania plastikowych opakowań jednorazowego użytku. Nowe regulacje, mające na celu sprawienie, by opakowania stały się bardziej zrównoważone, oznaczają znaczącą zmianę w sposobie, w jaki produkty są pakowane i konsumowane na terenie UE.
reklama

Zakaz plastiku na horyzoncie

Parlament Europejski i Rada UE doszły do porozumienia w sprawie zakazu stosowania plastikowych opakowań jednorazowego użytku dla owoców i warzyw, mini kosmetyków hotelowych oraz fast foodów w restauracjach​​. Celem tych działań jest zredukowanie rosnącej ilości odpadów opakowaniowych, które w 2021 roku wyniosły 188,7 kg na mieszkańca, co stanowi największy wzrost w ciągu ostatniej dekady.

reklama

W kierunku opakowań przyjaznych dla środowiska

Wśród kluczowych zmian, które zostaną wprowadzone przez nowe przepisy jest wymóg, aby wszystkie opakowania na rynku UE nadawały się do recyklingu do 2030 roku, z dalszym celowaniem w recykling „na dużą skalę” od 1 stycznia 2035 roku. Firmy oferujące jedzenie na wynos będą również zobowiązane do umożliwienia klientom korzystania z własnych pojemników​​.

reklama

Dodatkowo, nowe zasady określają cele dla firm dotyczące zapewnienia pewnej ilości produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku lub dolewanych. Przykładowo, do 2030 roku 20% sprzedaży napojów na wynos w kawiarniach musi być realizowane w opakowaniach wielokrotnego użytku lub za pomocą własnych pojemników klientów, zwiększając ten cel do 80% w 2040 roku​​.

Reakcje przemysłu i dalsze kierunki działania

Te zmiany spotkały się z mieszanką entuzjazmu i obaw ze strony różnych grup interesów. Z jednej strony, są one krokiem w kierunku redukcji odpadów i promowania zrównoważonej konsumpcji. Z drugiej strony, przemysł wyraża zaniepokojenie potencjalnymi kosztami i wyzwaniami operacyjnymi związanymi z adaptacją do nowych wymogów​​.

reklama

Inicjatywa UE stanowi ważny krok naprzód w dążeniu do bardziej zrównoważonego środowiska, poprzez ograniczenie użycia plastikowych opakowań jednorazowego użytku i promowanie alternatyw bardziej przyjaznych dla planety. Chociaż przed nami jeszcze długa droga, te zmiany mogą przyczynić się do znaczącej poprawy w sposobie, w jaki konsumujemy i zarządzamy odpadami, jednocześnie stawiając nowe wyzwania dla przemysłu opakowaniowego i konsumenckich nawyków.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama