Reklama

Kończy Ci się termin ważności prawa jazdy? Jest pandemia, podpowiadamy co robić

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Kończy  Ci się termin ważności prawa jazdy? Jest pandemia, podpowiadamy co robić - Zdjęcie główne

Pandemia koronawirusa zmieniła zasady związane z obowiązywaniem terminowych praw jazdy. | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, ale zgodnie z odpowiednimi uregulowaniami prawnymi wszystkich czeka wymiana praw jazdy. Zarówno tych, którzy otrzymali je na czas określony jak i tych, którzy otrzymali je bezterminowo. Pandemia koronawirusa zmieniła jednak zasady, poniżej podpowiadamy co robić.

W Polsce przez dziesiątki lat obowiązywały przepisy,  według których otrzymywało się prawo  jazdy bezterminowo czyli można powiedzieć dożywotnio.  Do dziś też setki tysięcy starszych osób nosi w swoich portfelach taki dokument.

20 stycznia 2013 roku weszły przepisy, według których prawo jazdy można było otrzymać maksymalnie na 15 lat, a w przypadku przeciwskazań zdrowotnych najczęściej wad wzroku na krótsze okresy 5-10 lat, a w skrajnych przypadkach nawet tylko roku.

Jednocześnie wprowadzono zasadę o konieczności wymiany bezterminowych praw jazdy. Przy czym osoby posiadający taki dokument na razie nie muszą się martwić. Przepisy mówią bowiem, że trzeba to zrobić pomiędzy 19 stycznia 2028 roku, a 18 stycznia 2033 roku. Do rozpoczęcia tej operacji jest więc jeszcze sporo czasu.

A co z dokumentami młodszymi, wydawanymi na okresy ściśle określone? Co zrobić jeśli termin ważności prawa jazdy właśnie się nam skończył, albo skończy w najbliższym czasie?

Ustawa covidowa przedłużyła termin ważności praw jazdy

Tu na szczęście, o czym zapewne wielu też nie wie, w sukurs przychodzi nam pandemia koronawirusa. Chcą nas uchronić od konieczności udania się do lekarza czy do urzędu i narażenia się na ewentualne zarażenie się, rząd w tak zwanej ustawie covidowej wprowadził zapis o automatycznym przedłużeniu prawa jazdy.

Dokładny zapis tej ustawy mówi, że gdy ważność prawa jazdy upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych dokumentów, uprawnień i wpisu ulega przedłużeniu.  do  upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.

Czyli na wymianę terminowego prawa jazdy mamy czas  do odwołania stanu epidemii, a potem będziemy musieli zrobić to  w ciągu 60 dni.

Dokumentacja do wymiany prawa jazdy

Oczywiście jeśli ktoś chciałby wymienić terminowe prawo jazdy teraz to może to zrobić.  Tu trzeba pamiętać jednak o pewnych zasadach.

Po pierwsze jeśli prawo jazdy wydane było na okres terminowy ze względów zdrowotnych np. wadę wzroku, trzeba zrobić badanie lekarskie u  uprawnionego do tego lekarza. Takie badanie kosztuje 200 zł.

Po załatwieniu potrzebnych badań lekarskich należy skompletować wymaganą dokumentację.  Są to:


•    wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy                                                                                                                                                                                                        •    aktualną, kolorową fotografię o wymiarach 35x45 mm
•    potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy poprzez wpłatę w kasie urzędu lub przelew bankowy (należność: 100,00 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej)
•    dowód osobisty albo paszport
•    aktualne prawo jazdy

W zależności od miejsca zamieszkania, wszystkie potrzebne dokumenty trzeba dostarczyć do starostwa powiatowego lub  urzędu miasta na prawach powiatu. Istnieje również możliwość wysyłki potrzebnej dokumentacji albo załatwienia sprawy przez pełnomocnika.

Czas oczekiwania na wydanie nowego prawa jazdy nie powinien przekraczać 9 dni roboczych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy