Reklama

Komunikacja regionalna na Podkarpaciu

Opublikowano:
Autor:

Komunikacja regionalna na Podkarpaciu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Położone w południowo-wschodniej Polsce województwo podkarpackie to jeden z najpiękniejszych i najspokojniejszych regionów kraju. Każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów. Dzikie, majestatyczne Bieszczady, historyczna Stalowa Wola, mnóstwo zabytków architektonicznych i kulturowych to tylko niektóre z wielu atrakcji Podkarpacia.

Choć większość podróżników decyduje się przemierzać ten region własnym samochodem, warto rozważyć możliwość skorzystania z komunikacji zbiorowej. Dzięki bardzo dobrej infrastrukturze podróżowanie po Podkarpaciu okaże się wyjątkowo przyjemne i wygodne. O ile jednak do największych miejscowości można bez trudu dojechać pociągiem, o tyle w przypadku miejsc bardziej oddalonych od cywilizacji, pozostaje wyłącznie komunikacja autobusowa. Co więcej podróżnik wybierający się na przykład w głąb Bieszczad musi liczyć się z kilometrami pieszej wędrówki.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzeszowa

Głównym węzłem komunikacji autobusowej i kolejowej na Podkarpaciu jest Rzeszów. Dojechać stąd można do większości mniejszych miejscowości. Dostępne połączenia, na przykład autobusowe, warto wcześniej sprawdzić chociażby za pomocą praktycznej wyszukiwarki GoEuro – oprócz dat i godzin przejazdów autobusów jak i pociągów, podaje ona m.in. ceny biletów i przewidywany czas podróży.

W Rzeszowie działają dwie stacje kolejowe – Rzeszów Główny i Rzeszów Staroniwa oraz trzy przystanki kolejowe – Rzeszów Osiedle, Rzeszów Załęże i Rzeszów Zwięczyca. Odjeżdżają stąd pociągi m.in. do Przemyśla, Stalowej Woli, Boguchwały, Dębicy, Jasła, Jarosławia, Przeworska, Sanoka i Zagórza. Większość lokalnych połączeń kolejowych realizują Przewozy Regionalne. Do wielu podkarpackich miejscowości można tej dojechać pociągami PKP Intercity – przeważnie realizują one dalsze kursy, np. do Warszawy, Krakowa czy Gdyni.

Wszechobecne autobusy

Trzeba jednak przyznać, że pociągi, choć stanowią bardzo komfortowy środek komunikacji, nie dojeżdżają do wielu podkarpackich miejscowości. Szczególnie słabo pod tym względem wypadają Bieszczady, z najpiękniejszymi turystycznymi miejscowościami na czele – Leskiem, Ustrzykami Górnymi, Polańczykiem czy Soliną. W takim wypadku pozostaje komunikacja autobusowa. Przewozy realizują lokalne przedsiębiorstwa transportowe – m.in. PKS Rzeszów, PKS Przemyśl, PKS Stalowa Wola i Neobus. Busem z Rzeszowa można dojechać m.in. do miejscowości Bircza, Nowa Wieś, Polańczyk, Gwoźnica Górna, Błażowa, Nosówka, Bukowiec, Sanok, Solina, Polańczyk, Hoczew, Czarna, Dylągówka, Niebylec, Dynów, Stobierna, Strzyżów, Futoma, Jasło, Hyżne, Jarosław, Jasionka, Kolbuszowa, Lutoryż, Przemyśl, Stalowa Wola, Sanok, Terliczka, Ustrzyki Dolne, Wola Zagłobieńska czy Zabratówka.

Wybierając się na Podkarpacie, warto korzystać z połączeń dalekobieżnych, realizowanych m.in. przez PKP Intercity czy PolskiBus. Rzeszów oraz okoliczne miejscowości są bardzo dobrze skomunikowane m.in. z Warszawą, Krakowem, Poznaniem czy Gdynią. Jeśli jednak chcemy dotrzeć w miejsce bardziej oddalone od cywilizacji, np. niewielką bieszczadzką miejscowość, prawdopodobnie konieczne okażą się przesiadki. Trzeba też liczyć się z ewentualnością pieszej wędrówki np. do miejsca noclegowego oddalonego od przystanku autobusowego o wiele kilometrów. Z drugiej strony taka podróż może okazać się niezapomnianą przygodą. Warto wcześniej zapoznać z mapą Bieszczad lub zabrać ze sobą aktualny przewodnik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE