reklama

Komunikacja miejska a historia. Komentarz Krzysztofa Strzeleckiego

Opublikowano:
Autor:

Komunikacja miejska a historia. Komentarz Krzysztofa Strzeleckiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZaciekawiło mnie, że radny rady miejskiej Romuald Rzeszutek zaproponował nadanie nowym autobusom, które wkrótce zobaczymy na ulicach Mielca, imion zasłużonych postaci.

Ale po chwili uświadomiłem sobie, że nie słyszałem głosu ani Pana Rzeszutka, ani innego radnego w sprawie obecnego funkcjonowania komunikacji miejskiej w Mielcu, ani opinii, jak można ją poprawić. A nasuwają się oczywiste pytania: Jakie Pan Radny ma zdanie na temat przyszłej polityki taryfowej w MKS? Jakie Pan Radny ma zdanie na temat zmian w kształcie linii autobusowych? A może na jego osiedlu ludzie mają potrzebę zmiany trasy lub rozkładu jazdy jakiejś linii? Niestety, nie znalazłem informacji na taki temat. Wnioskuję z tego, że dla Pana Radnego ważniejsze jest, aby na autobusie była podobizna postaci historycznej, niż aby tym pojazdem jechali mielczanie zadowoleni z jakości publicznego transportu, który kosztuje nasze miasto nie tak małe pieniądze i musi spełniać określoną rolę w systemie transportowym miasta i jak najlepiej służyć jego mieszkańcom, poprawiając ich komfort życia. 

I na tym przykładzie dotykamy szerszego problemu. Otóż wiele środowisk chce żyć tylko historią. Rozmawiać tylko o tym, co było. Znajdować wciąż nowe ronda do nadania im imion kolejnych postaci historycznych. Pokazywać się na rocznicach ważnych wydarzeń. Upamiętniać zasłużonych ludzi na autobusach.  I jest to słuszne, bo tak czcimy pamięć i czyny ludzi, dzięki którym żyjemy dziś w takim mieście i takim kraju. Jednak niepokoi mnie to, że zaburzone zostały zdrowe proporcje pomiędzy przeszłością i przyszłością. Wiele środowisk patrzy tylko w przeszłość i ją ciągle rozpamiętuje, zamiast patrzeć także w przyszłość, aby rozwijać miasto, województwo, kraj.  W pewnym momencie może się okazać, że będziemy mieli miasto, województwo, kraj bez młodych ludzi, ale z doskonale upamiętnionymi żołnierzami wyklętymi i innymi bohaterami. Czy o to nam chodzi? Głównym kierunkiem działania powinno być patrzenie w przyszłość, nie zapominając o tym, by kiedy trzeba "oglądnąć się wstecz".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE