Budowę Pomnika Żołnierzy Wyklętych finansują przede wszystkim zbiórki społeczne i sponsorzy. Akcję może wesprzeć każdy z nas. W kwietniu pojawiły się już sylwetki lokalnych partyzantów: Hieronima Dekutowskiego, Wojciecha Lisa i Aleksandra Rusina.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Całodobowy Dom Opieki w Mielcu otwarty! To projekt Fundacji "Medyk dla Zdrowia" [ZDJĘCIA, FILM]
W piątek (27 sierpnia) dołączono 3 kolejne rzeźby: płk. Łukasz Ciepliński „Pług”, Janina Przysiężniak „Jaga”, por. Leon Wanatowicz „Boruta”.
Janina Przysiężniak "Jaga" – żona majora Franciszka Przysiężniaka, łączniczka i sanitariuszka AK. Aresztowana w 1945 przez UB. Pomimo faktu, że była w siódmym miesiącu ciąży, poddano ją torturom trwającym dobę, następnie 31 marca pozornie zwolniono, odwieziono pod dom rodziców we wsi Kuryłówka, ale gdy wyszła z samochodu, funkcjonariusz UB z Niska zastrzelił ją od tyłu.
płk. Łukasz Ciepliński „Pług”- podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, żołnierz Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz NIE i DSZ, prezes IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego.
Leon Wanatowicz „Boruta” - polski Ormianin, oficer wywiadu przedwojennej II i Brygad Wywiadowczych WiN, sprawiedliwy wśród narodów świata, zmarł we Wronkach w efekcie tortur.
Kompletny Pomnik Żołnierzy Wyklętych ma być gotowy przed 1 marca 2022 roku.
W sobotę 28 sierpnia przy pomniku odbędzie się Bieg Tropem Wilczym oraz koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego - lidera zespołu Contra Mundum.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.