Reklama

Kolejne nawałnice idą na Podkarpacie

Opublikowano:
Autor:

 Kolejne nawałnice idą na Podkarpacie  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Polscy Łowcy Burz opracowują wstępne prognozy siły i aktywności burz dla Polski. Prognoza na dziś - 12 sierpnia począwszy od godziny 8 i na noc 12/13 sierpnia jest jednoznaczna. Będzie burzowo!

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą pojawi się interesująca, ale groźna sytuacja meteorologiczna. Głównym elementem powodującym zagrożenie meteorologiczne będzie bardzo rozległy, pofalowany front atmosferyczny, rozciągający się od Białorusi aż po Maroko. Będzie on oddzielać powietrze zwrotnikowe, z temperaturą na 850 hPa dochodzącą do 20-25°C od powietrza polarnego morskiego z temperaturą do 5-10°C na tej samej wysokości izobarycznej. W strefie frontowej zaznaczy się bardzo silny przepływ powietrza, a także silne uskoki prędkościowe i kierunkowe wiatru. W chwiejnym powietrzu rozwiną się więc groźne burze.

- czytamy w komunikacie.

Jak informują Polscy Łowcy Burz, na chwilę obecną można stwierdzić, że sytuacja wygląda groźnie i możliwy będzie rozwój burz superkomórkowych [od red.: rodzaj burzy, którą charakteryzuje wirujący prąd wstępujący powietrza, tzw. mezocyklon. Superkomórki burzowe to najgroźniejszy typ chmur burzowych] oraz/lub układu MCS z wbudowaną linią szkwału [od. red. strefa układających się w linię burz, formują się zwykle przed frontem chłodnym. Tego typu burze mogą tworzyć linie długości kilkuset kilometrów, często istnieją przez wiele godzin].

Burze, które pojawiać się będą od godzin popołudniowych dość szybko mogą przyjmować formę superkomórek. Będą im towarzyszyć porywy wiatru ponad 90-100 km/h, opady deszczu do ok. 40-70 mm a także grad do ok. 3-5 cm średnicy. Nie można wykluczyć, że pojawi się trąba powietrzna, chociaż nie jest jeszcze możliwe wyznaczenie najbardziej prawdopodobnego obszaru.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE