Reklama

Kolejna rocznica zbrodni katyńskiej! W Mielcu uroczystości przy "ścianie katyńskiej"

Opublikowano: 13 kwietnia 2021 10:42
Autor: SzB | Zdjęcie: MS

Ściana katyńska w Mielcu | foto MS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Przeszło 20 tys. naszych rodaków zostało ludobójczo zgładzonych przez NKWD wiosną 1940 roku. Ich pamięć wspólnie uczcili dziś samorządowcy.

 

Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak i Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła wspólnie z Prezydentem Miasta Mielca Jackiem Wiśniewskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Mielcu Bogdanem Bieńkiem złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów przed mielecką Ścianą Katyńską. To właśnie w tym miejscu corocznie czczona jest pamięć mieszkańców ziemi mieleckiej uwięzionych w obozach sowieckich w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to święto uchwalone decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku. Podtrzymuje pamięć o blisko 22 tys. obywatelach Polski rozstrzelanych przez NKWD na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR z marca 1940 roku.

 

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.