Reklama

Kolbuszowa. Do Rzeszowa pojedziemy pociągiem co pół godziny

Opublikowano:
Autor:

Kolbuszowa. Do Rzeszowa pojedziemy pociągiem co pół godziny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakupionych zostanie 10 nowych pociągów, z których już niedługo skorzystają pasażerowie w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA). Wśród nich będą mieszkańcy Kolbuszowej.

Coraz częściej i głośniej samorządowcy mówią o kolei aglomeracyjnej. Szacunkowy koszt jej powstania to 580 mln zł. Celem tej inwestycji jest usprawnienie komunikacji i zmniejszenie natężenia ruchu na zatłoczonych drogach Podkarpacia. Samorządowcy liczą na to, że sporo osób zamieni swój samochód na pociąg. 

 

Remont i przystanek 

Urzędnicy planują, że pasażerowie będą przewożeni na czterech liniach: Rzeszów – Dębica, Rzeszów- Przeworsk, Rzeszów - Kolbuszowa i Rzeszów - Strzyżów. Chodzi o to, aby w łatwy i szybki sposób dostać się do stolicy Podkarpacia. 

W mieście nad Nilem, w ramach PKA, wyremontowany zostanie dworzec przy ulicy Ruczki. Powstanie też spory parking, aby podróżni mogli zostawić swoje samochody i dalej ruszyć pociągiem. 

W ramach przedsięwzięcia zostanie również zmodernizowanych kilkadziesiąt przystanków, a kilkanaście kolejnych powstanie od podstaw. Jednym z nim będzie zupełnie nowy przystanek kolejowy w Kolbuszowej Górnej (przysiółek Wojków). 

Wybudowane lub przebudowane zostaną także drogi dojazdowe i parkingi w systemie "parkuj i jedź". Zadanie obejmuje m.in. rozbudowę parkingu w Widełce. Dodatkowo powstaną chodniki i stojaki na rowery. Nowoczesna infrastruktura ma zachęcić do częstszego korzystania mieszkańców regionu z przejazdów kolejowych.

Nowością ma być także linia z Rzeszowa do portu lotniczego w Jasionce, na wzór tej, jaka obsługuje port lotniczy w podkrakowskich Balicach.

 

Nowe pociągi 

W ramach PKA samorząd województwa zamówił także nowe pociągi. Dostarczy je firma Newag, z którą już podpisano umowę. Będzie to osiem trójczłonowych pojazdów kolejowych z napędem elektrycznym oraz dwa pociągi dwuczłonowe z napędem spalinowym.

Umowa opiewa na kwotę 195,8 mln zł. -  To bardzo duże przedsięwzięcie – tak o PKA mówił podczas podpisania umowy marszałek Władysław Ortyl. - Całość tego projektu, jakim jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, opiewa na ok. 550 mln złotych. Mam na myśli całość inwestycji, czyli zakup pociągów, ale też modernizację linii i budowę zaplecza technicznego dla pojazdów kolejowych. To  wszystko będzie w ramach projektu, który pozwoli na bezpieczny, szybki i komfortowy transport z takich miast jak Przeworsk, Kolbuszowa czy Dębica - dodał marszałek Podkarpacia. 

 

Kiedy ruszą?

Łącznie zakupione pojazdy będą mieć ponad 3 tys. miejsc dla pasażerów, w tym 1314 miejsc siedzących. Jak informują podkarpaccy urzędnicy, każdy z pociągów będzie dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Dzięki rampie łatwiej będzie też wsiadać i wysiadać m.in. matkom z małymi dziećmi czy rowerzystom, dla których będą wydzielone miejsca do przewożenia rowerów. 

W każdym pojeździe będzie zainstalowany system urządzeń do obsługi biletów, także z możliwością zakupu biletu. Dostępne będzie także wi-fi.

-  Przedziały pasażerskie będą wyposażone w system gaszenia pożaru, klimatyzację przestrzeni pasa­żer­skiej z ukła­dem okien umoż­li­wia­ją­cym swo­bodne prze­wie­trza­nie składu oraz sys­tem zli­cza­nia podróżnych - wyliczają podkarpaccy urzędnicy. 

 Firma Newag, zgodnie z umową, ma dostarczyć pojazdy do końca III kwartału 2020 roku. Pierwsze pociągi ruszą na tory od stycznia 2021 r. - najpierw na wybranych liniach, a później, po wybudowaniu w 2023 r. linii kolejowej do lotniska Rzeszów - Jasionka, także na tej trasie.


Nowe pociągi będą kursować na liniach PKA w relacjach:

Rzeszów – Dębica na linii 91
Rzeszów - Przeworsk na linii 91
Rzeszów – Kolbuszowa na linii 71
Rzeszów – Strzyżów na linii 106
Rzeszów – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE