Reklama

Kłopot z niedokończonym remontem przychodni na Starówce. Czy sprawa trafi do sądu?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie:

Kłopot z niedokończonym remontem przychodni na Starówce. Czy sprawa trafi do sądu? - Zdjęcie główne

Niedokończone prace elewacyjne powodują nasiąkanie fundamentów oraz niszczenie elewacji. | foto AŁ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mimo upływu ponad dwóch lat, remont elewacji i ocieplenie fundamentów przy przychodni "Zlep-Med" w Mielcu oficjalnie się nie zakończyły. Chodzi o ścianę od strony sąsiada przychodni, który nie chce pozwolić firmie budowlanej na ponowne wejście na swój teren, by dokończyć prace. Za pozwolenie żąda pewnej kwoty pieniędzy. Starostwo jako inwestor całej modernizacji już raz zapłaciło za udostępnienie terenu i drugi raz nie zamierza tego robić. Mieszkańców denerwował także zapadający się chodnik obok przychodni. Czy sprawa trafi do sądu?

Marek Paprocki, przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego, zwrócił się do władz starostwa z zapytaniem w kwestii dokończenia prac remontowych elewacji przychodni nr 1 na mieleckiej Starówce.

 - Kiedy zostanie zakończony remont elewacji zewnętrznej przychodni "Zlep-Med" przy ulicy Sandomierskiej w Mielcu od strony budynku prywatnego? – pyta Marek Paprocki.

Zauważa, że 30 października 2019 roku została podpisana umowa z sąsiadem przychodni "Zlep-Med" na wejście na jego teren na okres 60 dni, aby wykonać prace przy dolnej elewacji budynku,  zwłaszcza przy fundamentach.

Jak się okazuje, do dzisiaj te roboty nie zostały zakończone, co powoduje nasiąkanie wodą fundamentów oraz niszczenie elewacji.

Przewodniczący rady pyta także, dlaczego od rynien zamontowanych na budynku przychodni nie zostały wykonane odwodnienia, gdyż w dwóch miejscach przy wylocie wody z rur spustowych zapada się kostka brukowa, która z kolei stwarza zagrożenie dla zdrowia  poruszających się chodnikiem mieszkańców.

W odpowiedzi na zapytanie mieleckie starostwo odpowiada, że zakres termomodernizacji, na podstawie której były wykonywane roboty zewnętrzne w rzychodni nr 1, dotyczył w szczególności wykonania robót dociepleniowych, wymiany stolarki okiennej oraz izolacji fundamentów. Odprowadzenie wód deszczowych nie było przedmiotem opracowania projektowego ani wykonania w ramach robót termomodernizacyjnych.

- Dodatkowo informuję, iż na obszarze ul. Sandomierskiej nie występuje sieć kanalizacji deszczowej, a jedynie kanalizacja ogólnospławna, która przyjmuje ścieki sanitarne, jak i deszczowe z dróg. W szczególnych przypadkach właściciel sieci, tj. MPGK Mielec, zezwala na włączenie wód deszczowych, ale pod różnymi warunkami, które inwestor musi spełnić ze względu na to, iż wody deszczowe są problematyczne. Cała zawartość sieci jest odprowadzana do oczyszczalni ścieków, powodując jej przepełnienie.

Wody deszczowe z budynku Przychodni zostały wyprowadzone na przyległy do budynku chodnik. W dwóch miejscach, przy wylocie wody z rur spustowych, kostka brukowa się zapadła. Usterka została zgłoszona do wykonawcy robót i została usunięta do końca roku 2021 r. – przekazuje starosta powiatu mieleckiego Stanisław Lonczak.

Jednak poważniejsza sprawa dotyczy dokończenia robót remontowych od strony sąsiada.

Starostwo informuje, że roboty elewacyjne przy budynku przychodni od strony sąsiada zostały wykonane zgodnie z projektem technicznym opracowanym na zlecenie Powiatu Mieleckiego, tj. ściany nadziemia zostały docieplone wełną mineralną, został wykonany tynk wykończeniowy, a poniżej terenu wykonano roboty izolacyjne ścian fundamentowych, tj. izolację przeciwwilgociową i izolację cieplną z płyt XPS zabezpieczoną folią kubełkową.

niedokończony remont przychodni

Jak się dowiadujemy, Powiat Mielecki przed przystąpieniem do prac podpisał umowę z właścicielem sąsiadującej działki na wejście w teren i udostępnienie działki do wykonania prac termomodernizacyjnych budynku od strony posesji prywatnej. Za wejście w teren właściciel działki otrzymał kwotę w wysokości 2500 zł za okres udostępnienia, tj. 60 dni.

Wykonawca robót zgodnie z ustaleniami w okresie 60 dni wykonał izolację fundamentów do poziomu przyległego terenu na terenie działki sąsiada oraz docieplenie ścian nadziemia. Po wykonaniu prac nawiózł ziemię w pasie przyległym do budynku na około l0 cm grubości na działkę, zgodnie z umową.

Jak informuje starosta, właściciel działki zaraz po zakończeniu prac termomodernizacyjnych przystąpił do zagospodarowania swojej działki, tj. usunął kilkanaście drzew znajdujących się w odległości około l,5 m od budynku, zmienił ukształtowanie terenu, wyrównał teren po usunięciu drzew (zasypał dołki po drzewach). W trakcie swoich prac obniżył znacznie teren przy budynku przychodni, powodując odsłonięcie warstw izolacyjnych ściany fundamentowej.

- Ze względu na prace wykonane przez sąsiada polecono wykonawcy robót ponowne wykonanie robót izolacyjnych i elewacyjnych od strony działki sąsiedniej, dostosowując do nowego ukształtowania terenu. Wykonawca nie przystąpił do prac ze względu na to, iż właściciel działki nie udostępnił terenu do wykonania robót, poinformował też wykonawcę, iż żąda od niego dodatkowej kwoty 1000 zł za ponowne udostępnienie działki – czytamy w odpowiedzi starostwa.

- W okresie od grudnia 2020 r. do dzisiaj były czynione starania, aby przekonać tego pana do umożliwienia wykonywania robót. Do dnia dzisiejszego właściciel działki nie wyraża zgody na wejście pracowników oraz oczekuje dodatkowej kwoty 1000 zł za wpuszczenie wykonawcy robót na swoją działkę celem zakończenia prac termomodernizacyjnych – przekazuje starosta Stanisław Lonczak.

Przychodnia "Zlep-Med" w Mielcu

Obecnie Powiat Mielecki rozważa wystąpienie na drogę sądową celem przymuszenia właściciela działki do umożliwienia wykonania robót termomodernizacyjnych po zmianach ukształtowania terenu na posesji sąsiada.

Mamy nadzieję, że niepotrzebne żadnej stronie sądowe rozstrzygnięcie tej sprawy nie będzie konieczne, a wszystko uda się wykonać w polubowny sposób.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy