Reklama

Kim był były komendant mieleckiej straży pożarnej? Przypominamy

Opublikowano:
Autor:

Kim był były komendant mieleckiej straży pożarnej? Przypominamy  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po przeszło 30 latach służby w mundurze i czterech latach pełnienia funkcji komendanta powiatowego st. bryg. Stanisław Rączka przeszedł w stan spoczynku.

Uroczysta zbiórka z okazji zakończenia czynnej służby i zdania obowiązków komendanta przez st. bryg. Stanisława Rączkę odbyła się w czwartek, 25 lipca, w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 PSP w Mielcu. 

St. bryg. Stanisław Rączka swoją służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w roku 1987 jako słuchacz podchorąży Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, uzyskując w  1992 roku tytuł magistra inżyniera. Pracę zawodową rozpoczął jako oficer – kierownik sekcji w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu (1992-1994). W latach 1995-1998 pracował w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Tarnowie na stanowisku kierownika Sekcji Informatyki i Łączności, następnie wrócił do komendy mieleckiej, by pełnić funkcję zastępcy naczelnika, a później naczelnika Sekcji Organizacyjnej. W maju 2015 r. został mianowany komendantem powiatowym PSP w Mielcu. 

- Objęcie funkcji komendanta było dla mnie największym wyzwaniem i ukoronowaniem pracy. Jestem dumny z tego, że przez przeszło 30 lat mogłem nosić granatowy mundur i przekonany, że praca zawodowa była przygodą mojego życia – mówił st. bryg. Stanisław Rączka, dziękując wszystkim osobom, z którymi współpracował na przestrzeni lat.

Dziękowano także jemu. Bryg. Zbigniew Kurdziel,  Naczelnik Oddziału Organizacyjno-Kwatermistrzowskiego mieleckiej komendy, powiedział, że komendant, kończąc swoją służbę, pozostawia po sobie wspomnienie strażaka pracowitego, skromnego oraz oddanego służbie i ludziom. Na potwierdzenie tych słów przytoczył wybrane zasługi st. bryg. Rączki. I tak, zebrani usłyszeli o najważniejszych dowodzonych przez niego akcjach (m.in. powodziowych w latach 2001, 2010 i 2019) oraz przedsięwzięciach, jakie jako komendant podjął, by usprawnić działanie komendy, podnosząc tym samym bezpieczeństwo mieszkańców powiatu mieleckiego. Za czasów jego zarządów zrealizowano m.in. termomodernizację budynku komendy oraz remonty licznych pomieszczeń i systemów stanowiących podstawę pracy strażaków.

Cztery lata komendantury st. bryg. Rączki to także synonim licznie pozyskanego sprzętu ratowniczo gaśniczego, w tym samochodów, oraz sprzętu ochrony osobistej strażaków. To czas zaangażowania w prowadzenie szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej dla strażaków oraz dobrej współpracy z lokalnymi jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, za którą – właśnie podczas apelu – komendant odznaczony został Medalem Honorowym Bolesława Chomicza. Na wniosek Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Mielcu nadał go ustępującemu z funkcji komendantowi Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak. 

Warto podkreślić, że to nie jedyne odznaczenie, jakie w swojej przeszło 30-letniej karierze zawodowej uzyskał st. bryg. Stanisław Rączka. Został wyróżniony także Brązowym Medalem „Za Długoletnią Służbę”, Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” i Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

- Myślę, że przedstawiony dziś rys pracy komendanta Stanisława Rączki, zrealizowane przez niego przedsięwzięcia i zdobyte wyróżnienia jasno pokazują, że pełnił swoją służbę z dużym oddaniem – mówił Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła. - Miałem okazję współpracować z Panem Komendantem przez obecną oraz dwie poprzednie kadencje. Zawsze ceniłem sobie jego spokój, rozwagę i profesjonalizm w działaniu. Za tę rzetelną, wieloletnią współpracę, chciałbym dziś podziękować w imieniu władz samorządowych Powiatu Mieleckiego, życząc jednocześnie by ustąpienie z funkcji komendanta nie było całkowitym zakończeniem aktywności zawodowej. Liczymy, że jeszcze wielokrotnie skorzystasz ze swojego olbrzymiego doświadczenia i wiedzy – zwrócił się do st. bryg. Stanisława Rączki. 

Najlepsze życzenia na rozpoczynający się, nowy etap życia, złożyli Rączce także inni licznie zebrani goście, wśród nich m.in. Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Maria Napieracz i Jan Tarapata, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski oraz Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Andrzej Marczenia. Wyrazy uznania złożyli też przedstawiciele gmin powiatu mieleckiego, radnych, służb mundurowych, lokalnych instytucji oraz pracowników Komendy Powiatowej PSP w Mielcu. 

Zgodnie z decyzją Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego, pełnienie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Mielcu z dniem 26 lipca powierzono dotychczasowemu zastępcy komendanta, mł. bryg. Łukaszowi Kapinosowi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE