Reklama

Kiełbasiana wieża z Radomyśla - jednak z rekordem.

Opublikowano:
Autor:

Kiełbasiana wieża z Radomyśla - jednak z rekordem.  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wysiłek osób, które podczas Podkarpackiego Dnia Wędliniarza przyczyniły się do zbudowania wieży z kiełbasy, opłacił się. Ułożona konstrukcja do wysokości 95 cm stała stabilnie i była najwyższą wieżą z kiełbasy jaką ułożono w naszym kraju. Biuro Rekordów uznało to osiągnięcie za rekord Polski.

Tegoroczna rekordowa próba nie była pierwsza w historii gminy. Mieszkańcy Radomyśla Wielkiego i okolic udowodnili już, że w robieniu rekordowo dużych wyrobów mięsnych nie mają sobie równych. Świadczą o tym zdobyte dotychczas rekordy Guinnessa i Polski.Tegoroczna rekordowa próba nie była pierwsza w historii gminy. Mieszkańcy Radomyśla Wielkiego i okolic udowodnili już, że w robieniu rekordowo dużych wyrobów mięsnych nie mają sobie równych. Świadczą o tym zdobyte dotychczas rekordy Guinnessa i Polski.

Zadanie, jakie 21 lipca w Radomyślu Wielkim postawili sobie pracownicy Urzędu Miejskiego i właściciele firm mięsnych: Władysław Giża, Andrzej Krzystyniak i Andrzej Warias wraz ze swoimi pracownikami było niezmiernie trudne. Celem było skonstruowanie najwyższej na świecie wieży z kiełbasy, która miała mierzyć aż 1,51 m i trafić do legendarnej Księgi Rekordów Guinnessa.

Dopracowanie szczegółowej strategii i planu bicia rekordu świata wymagało kilkumiesięcznej, szczegółowej korespondencji z londyńskim Guinnessem. W wytycznych znalazły się zapisy m.in. o tym, że wieża z kiełbasy musi być wykonana z kiełbas gotowych do spożycia, o średnicy nie większej niż 5 cm oraz, że musi stać samodzielnie, bez żadnych podpór ani wiązań przez minimum 5 sekund. Do próby ustanowienia rekordu przygotowano aż 1040 kiełbas o łącznej wadze 249,6 kg.

W dniu bicia rekordu upał był równie rekordowy, co powstająca wieża z kiełbasy. Żar dosłownie lał się z nieba, a temperatura powietrza wynosiła około 30 stopni C. Niestety, takie warunki pogodowe nie sprzyjały układaniu kolejnych warstw kiełbasek. Upał spowodował, że kiełbasy położone jedna na drugiej zaczęły się ślizgać i po zbudowaniu konstrukcji mierzącej 112 centymetrów, stało się jasne, że wieża nie będzie już dalej stać samodzielnie. Organizatorzy podjęli zatem decyzję o zakończeniu układania kiełbas.

Wysiłek osób, które przyczyniły się do stworzenia najwyższej wieży z kiełbasy, nie poszedł jednak na marne. Po przeanalizowaniu całej dokumentacji okazało się, że ułożona konstrukcja, do wysokości 95 cm stała samodzielnie i stabilnie. Tym samym, była najwyższą wieżą z kiełbasy kiedykolwiek ułożoną w Polsce. Na tej podstawie Biuro Rekordów mogło uznać to osiągnięcie za rekord Polski i przyznać oficjalny certyfikat.

Rekordową próbę obserwowały setki osób, które z zaangażowaniem dopingowały wędliniarzy. Na miejscu obecny był także lekarz weterynarii – Ryszard Majdański, który potwierdził, że wszystkie kiełbasy użyte do skonstruowania wieży są przydatne do spożycia; geodeta – Marek Chmiel, który na bieżąco mierzył wysokość konstrukcji; oraz świadkowie próby ustanowienia rekordu – Edward Jarosz i Andrzej Ziobroń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE