Reklama

Kiedy ruszy bon turystyczny na dzieci? Znamy terminy i zasady

Opublikowano:
Autor:

Kiedy ruszy  bon turystyczny na dzieci? Znamy terminy i zasady - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszystko na to wskazuje, że od 1 sierpnia rodzice będą mogli płacić za wakacje z dziećmi bonem turystycznym w wysokości 500 zł. Nie w każdym jednak miejscu i nie za wszystkie dzieci.

Od 18 lipca obowiązuje Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym.  Żebyśmy  jednak mogli nim płacić trzeba poczekać aż zostanie wdrożony. Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że odpowiednie informacje na ten temat pojawią się na stronach internetowych  odpowiedzialnych za wdrażanie bonu instytucji – samego ministerstwa, Polskiej Organizacji Turystycznej, ZUS – 1 sierpnia.

W jakiej wysokości i dla kogo bon

Bon turystyczny  wyniesie 500 zł na każde dziecko w rodzinie, ale tylko do 18 roku życia, a na dzieci niepełnosprawne 1000 zł. Jeśli więc posiadamy w rodzinie np.  4 dzieci do 18 roku życia, to będzie nam przysługiwało 2000 zł. Prawo do bonu nabędą też dzieci, które urodzą się do końca 2021 roku ( bon ma być ważny do 31 marca 2022 roku).

Jeśli dziecko nie ma w tej chwili ukończone 18 lat, ale ukończy je w okresie obowiązywania bonu to nie mamy się czego obawiać. Będziemy mogli z niego skorzystać aż do wyczerpania pełnej kwoty 500 zł.

W jakiej formie

Bon turystyczny nie otrzymamy w formie gotówki przelanej na konto. Będzie miał on formę dokumentu elektronicznego o unikalnym 16-cyfrowym numerze, którym będziemy się posługiwać płacąc za wypoczynek.

Żeby otrzymać taki dokument trzeba się będzie zalogować na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) prowadzonej przez ZUS. Po założeniu odpowiedniego profilu na tej platformie, informacja o numerze bonu przyjdzie esemesem na naszą komórkę. Na kilka dni przed wyjazdem bon trzeba będzie aktywować.  Na razie prosimy uzbroić się w cierpliwość. Już wkrótce na stronie ZUS ukażą się dokładne ściągawki jak zarejestrować się na platformę i jakie kroki wykonać, żeby otrzymać elektroniczny bon.

Gdzie będzie można nim płacić

Bonem turystycznym będziemy mogli płacić tylko za wyjazdy i pobyty w Polsce. Zapłacimy nim za pobyt we wszystkich kategoriach obiektów świadczących usługi noclegowe: hotelach, motelach, domach wycieczkowych, pensjonatach, schroniskach, gospodarstwach agroturystycznych. Pokryjemy nim także pobyty na campingach, polach biwakowych, domkach turystycznych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych, w tym leczniczo-rehabilitacyjnych. Opłacimy nim wycieczki, kolonie, obozy harcerskie, sportowe,

Żeby tak się stało musi być spełniony jednak jeden warunek. Podmiot, któremu będziemy płacić bonem musi się zarejestrować na platformie PUE ZUS i  znaleźć się  na specjalnej liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Jak się szacuje na udział w tym programie może się zdecydować nawet 100 tys. przedsiębiorców.

Wypoczynek tylko z dziećmi

Bon turystyczny przypisany jest do dziecka. Żeby z niego skorzystać musimy więc pojechać na wczasy z dziećmi. Jeśli rodzice dzieci zostawią np. u dziadków i do ośrodka wczasowego przyjadą sami to nie będą mieć prawa do skorzystania z niego.
 

Płatność wielokrotna i bez podatku

Bonem można będzie płacić wielokrotnie aż do wyczerpania całej kwoty 500 zł na dziecko. Jeśli zaś  dana usługa turystyczna przekroczy kwotę 500 zł, to różnicę powyżej 500 zł będziemy mogli pokryć gotówką, kartą lub przelewem.

Bon nie jest opodatkowany i nie wlicza się do wysokości naszego dochodu.


CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE