reklama
reklama

Katolickie korzenie Halloween. To więcej niż tylko kostiumy i cukierki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Katolickie korzenie Halloween. To więcej niż tylko kostiumy i cukierki - Zdjęcie główne

Skąd pochodzi Halloween | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościHalloween, to magiczny dzień, kiedy dzieci przebierają się za swoich ulubionych bohaterów, biegają od drzwi do drzwi w poszukiwaniu słodyczy i wszyscy cieszą się odrobiną strasznego humoru. Jednak, czy wiesz, że korzenie tego święta sięgają setek lat wstecz i łączą się z historią katolicką, a nie jak często mylnie się mówi, z pogańskimi obrzędami ? W tym artykule odkrywamy prawdziwe pochodzenie Halloween i to, jak ewoluowało ono na przestrzeni czasu.
reklama

reklama

Halloween: Katolickie dziedzictwo święta przebrania

Halloween, które obchodzimy 31 października, wywodzi się z katolickiego święta "All Hallows Eve" - Wigilii Wszystkich Świętych, a więc dzień poprzedzający 1 listopada, obchodzone ku czci wszystkich świętych w niebie. To właśnie związane z tym świętem obrządki i tradycje wyewoluowały w długotrwały i kolorowy festiwal.

 

Kalendarz liturgiczny i Dzień Zaduszny

Początkowo święto Wszystkich Świętych obchodzone było 13 maja, ale papież Grzegorz III w 741 roku przeniósł je na 1 listopada. W latach IX wieku papież Grzegorz IV rozpowszechnił to święto na całym świecie. W przeddzień święta, Wigilia Wszystkich Świętych, stanowiła czas na wieczorne czuwanie przed uroczystościami.

reklama

Wspomnienie Wszystkich Zmarłych

W 998 roku św. Odylon wprowadził zwyczaj obchodzenia 2 listopada jako Dnia Zadusznego, modląc się za dusze zmarłych. W ten sposób Kościół oddzielił święta ku czci wszystkich zmarłych znajdujących się w niebie i w czyśćcu od tych, którzy znaleźli się w piekle.

Cukierek albo psikus: Tradycja odległa od diabelskiego kultu

Zwyczaj "cukierka albo psikusa" wywodzi się z okresu karencji w Anglii między XVI a XVIII wiekiem, kiedy to katolicy byli prześladowani. Ta tradycja, choć początkowo związana z protestanckim Dniem Guya Fawkesa, przeniosła się do Halloween w Ameryce, gdzie stała się integralną częścią obchodów.

Rozwinięcie się Halloween w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych różnorodne tradycje i zwyczaje spotkały się, tworząc współczesne Halloween na początku XIX wieku. To mieszanka irlandzkich, francuskich, angielskich, i amerykańskich wpływów uczyniła z tego święta to, co znamy dzisiaj.

reklama

Czarownice i lampiony, czyli późniejsze dodatki do święta

Czarownice i lampiony to dwa późniejsze dodatki do święta Halloween. Czarownice pojawiły się na kartkach z życzeniami pod koniec XIX wieku, a lampiony, choć początkowo wykonane z rzepy, znalazły swoje miejsce w obchodach Halloween.

Halloween, mimo swojego obecnie komercyjnego charakteru, ma długą i fascynującą historię, sięgającą czasów katolickich obrządków. To święto, które obecnie łączy zabawę z refleksją nad naszą śmiertelnością, jest przede wszystkim okazją do zabawy i tworzenia wspomnień. Odpowiednie zrozumienie jego pochodzenia i znaczenia może pomóc nam bardziej docenić te barwne i radosne obchody.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama