Reklama

Kapliczka Matki Bożej z Dzieciątkiem odremontowana

Opublikowano:
Autor:

Kapliczka Matki Bożej z Dzieciątkiem odremontowana - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Kazimierza w Dąbrówce Wisłockiej przeprowadziła remont kapliczki pw. Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Kapliczka znajduje się naprzeciw remizy OSP. Ma blisko dwuwiekową historię, przekazy ustne wskazują na I poł. XIX wieku. Obok kapliczki posadzono dwa dęby, których wiek datuje się na czas jej powstania. Pierwszą osobą, która opiekowała się kapliczką, była żona nauczyciela o nazwisku Wisz.

Kapliczka jest drewniana, oszalowana, postawiona na podmurówce. Była kilkakrotnie przebudowywana, zachowała jednak pierwsze wyposażenie, jak i układ przestrzenny. Przy niewielkim ołtarzu znajduje się sześć obrazów, a na nim dwa świeczniki i dwie gipsowe figurki Matki Bożej. Historyczność kapliczki podkreśla również figurka św. Jana Nepomucena z początku lub połowy XIX wieku.

Pierwotnie kapliczka pokryta była gontem. W 2004 r. zmieniono pokrycie na blachę. W szczytowej części dachu znajduje się hełm, a w nim mała sygnaturka. Jeszcze pod koniec XX w. po lewej stronie znajdowały się mogiły sowieckich żołnierzy, którzy zginęli tu w czasie stabilizacji frontu (1944/45). Pod koniec ubiegłego stulecia, po wcześniejszej ekshumacji, ich szczątki zabrano do Rosji.

Remont kapliczki wraz z jej modernizacją był możliwy dzięki złożeniu wniosku grantowego do Lokalnej Grupy Działania PROWENT w Mielcu. Parafia otrzymała na to zadanie 19979 złotych. Roboty obejmowały m.in odgrzybianie i impregnowanie elementów drewnianych, wymianę odeskowania zewnętrznego i wewnętrznego ścian, wykonanie gładzi gipsowej na ścianach wewnętrznych z płyt gipsowych i OSB, malowanie wewnątrz i zewnątrz, wykonanie posadzki z płytek, malowanie dachu, wykonanie chodniczka, remont płotku oraz montaż ławeczek parkowych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy