Reklama

Już prawie 22 mln zł kar od sanepidu. Jak to wygląda w naszym regionie

Opublikowano:
Autor:

Już prawie 22 mln zł kar od sanepidu. Jak to wygląda w naszym regionie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kwota kar nałożonych od początku pandemii koronawirusa przez sanepid na obywateli to już prawie 22 mln zł, wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dotyczy to prawie 4,5 tys. osób.

Największe kary sięgające nawet 30 tys. zł nakładał i wciąż nakłada sanepid za nieprzestrzeganie kwarantanny. Ukaranym można być jednak także za brak maseczki, niezachowanie przepisowej odległości 2 metrów między osobami, gromadzenie się.

- Od 30 maja zgodnie z paragrafem 19 rozporządzenia w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem epidemii maseczki nie trzeba nosić tylko w miejscach ogólnodostępnych, o ile zostanie zachowana odległość co najmniej 2 metry od przebywających w tym miejscu osób. Obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego jest w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub i na targowiskach – poinformował nas Mateusz Radko z Biura Prasowego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

W miniony czwartek byłem na targowisku przy ul. Wolności w Mielcu. Niestety z handlujących owocami i warzywami maseczek nie miał praktycznie nikt. Z kupujących nieliczni. W mieleckich sklepach wygląda to lepiej, ale i tu wciąż zdarzają się osoby bez maseczek lub innego zakrycia twarzy.

Z pytaniem wobec ilu osób i w jakiej łącznej wysokości kary wymierzył Wojewódzki Sanepid wobec osób, które nie stosują się do przepisu noszenia maseczek ochronnych zwróciliśmy się do jego Biura Prasowego. Jak przekazał nam też Mateusz Radko:

- Podczas przeprowadzanych kontroli w ramach nadzoru bieżącego jak również po interwencjach ze względu na skargi obywateli pracownicy obiektów handlowo-usługowych są pouczani przez kontrolujących o nakazie i obowiązku związanym z zakrywaniem ust i nosa.

Jednocześnie wskazał, że bezpośredni nadzór w tym zakresie prowadza Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, a obowiązek przestrzegania przepisów przeciwepidemicznych spoczywa aktualnie  na funkcjonariuszach policji.

Trudno uwierzyć, że wojewódzki sanepid nie zna wielkości kar wymierzonych do tej pory za brak przestrzegania przepisów wynikających z pandemii koronawirusa, a województwo podkarpackie nie ma swojego udziału w prawie 22 mln zł kar wymierzonych przez sanepid w skali kraju.  

Policja też jest bardzo oszczędna w informowaniu o tego typu karach. Powołując się  na jeden z ogólnopolskich portali internetowych, który zwrócił się do Komendy Głównej Policji  z pytaniem - ile mandatów wystawiła  policja za brak maseczek, możemy podać tylko dane za okres od połowy kwietnia do końca maja, bo bieżących danych brak.   

W okresie połowa kwietnia – koniec maja (przypomnijmy - w tym czasie zakrywanie twarzy obowiązkowe było nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale  również na ulicach) policja wystawiła  13 tys. mandatów, 40 tys. pouczeń, a 5 tys. przypadków skierowano do sądów.


CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE