Reklama

Jutro weekend. A może pojechać do zamku?

Opublikowano:
Autor:

Jutro weekend. A może pojechać do zamku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć wakacje zazwyczaj są już dawno za czytelnikami "Korso" - którzy teraz muszą zadowolić się marnymi, krótkimi urlopami, a to i często poświęcanymi na załatwianie zaległych spraw, remontów i upychaniu dzieci u babć i innych krewnych - to zawsze warto wybrać się na jakąś krótką, ale ciekawą wycieczkę.


Wakacje z duchami

Kiedy myślimy o zwiedzaniu, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myślą, są zamki. Nie brakuje ich w naszym regionie.  Być może najsłynniejszym zamkiem na Podkarpaciu jest zamek w Łańcucie, położony tylko 16 km od Rzeszowa. Zamek jest przepiękny, a w środku obejrzeć można  interesujące eksponaty, wozownię i stajnie.  Zamek można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Cena zwiedzania zamku wraz ze stajnią to 30 zł, natomiast storczykarnia, która znajduje się w pobliżu, jest dodatkowo płatna.

A jeszcze bliżej znaleźć można zamek w Baranowie Sandomierskim, z architekturą, podobną do królewskiego Wawelu w Krakowie. Zamek warto zwiedzać z przewodnikiem, który szczegółowo opowiada jego historię.  Zwiedzanie zajmuje ok. 60 min. Za dopłatą (6 zł bilet normalny) można wejść do zbrojowni z salą tortur!

Następny w kolejce do zwiedzania jest zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, miejsce trochę niedoceniane. Jest tu wspaniała kaplica, biblioteka i bardzo cenna kolekcja obrazów, a eksponaty pochodzą nawet z XV wieku. Jeśli kogoś zanudzą zamkowe wnętrza, zawsze można udać się do arboretum lub odwiedzić ptaszarnię, pospacerować po parku.  A co budzi największą ciekawość gości? Łazienka hrabiego. Warto ją odwiedzić, żeby przekonać się, jak to jest żyć w luksusie....

W stolicy Podkarpacia za to zobaczyć można zamek Lubomirskich. Choć budowany był jako domek dla bardzo bogatych państwa, to po pierwszym rozbiorze w 1772 dostał się pod panowanie Austrii i pełnił różne funkcje, ot, choćby więzienia.  Obecnie to siedziba sądu okręgowego. Jak na zamek przystało, ma nawet fosę.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE