Reklama

Jutro pogrzeb śp. Jerzego Dębickiego. Będzie honorowa asysta wojskowa

Opublikowano:
Autor:

Jutro pogrzeb śp. Jerzego Dębickiego. Będzie honorowa asysta wojskowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek 24 listopada w Mielcu będzie mieć miejsce ostatnie pożegnanie śp. Jerzego Dębickiego. Na wniosek marszałka woj. Podkarpackiego Władysława Ortyla uroczystościom pogrzebowym śp. Jerzego Dębickiego towarzyszyć będzie wojskowa asysta honorowa.

Pogrzeb śp. Jerzego Dębickiego odbędzie się we wtorek 24 listopada o godz. 14:00 w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza w Mielcu. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie Ciała zmarłego na miejsce pochówku na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu.

Asystę wystawi 33 batalion lekkiej piechoty z Dębicy

Jerzy Dębicki urodził się w 1929 roku. Gdy wybuchła wojna wchodził w młodzieńczy czas życia. Kształcił się na tajnych kompletach i wstąpił do Szarych Szeregów. Uczestniczył w działaniach pomocniczych AK. W styczniu 1945 powstała Tajna Niepodległościowa Drużyna Harcerska im. Jaremy Wiśniowieckiego do której wstąpił.

Po wojnie pozostał w konspiracji. W listopadzie 1951 został aresztowany i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego skazany na 12 lat za przynależność do nielegalnej organizacji niepodległościowej. Zwolniony na fali „odwilży” w 1956, skończył studia techniczne i rozpoczął pracę w WSK Mielec. Pracował m.in. przy projektach związanych z produkcją samochodu Mikrus i wozów transmisyjnych. Tu również odczuł negatywny wpływ polityki i radzieckiej podległości, gdy projekt Mikrus z dnia na dzień po moskiewskiej interwencji został przerwany.

Na emeryturze nie odpoczywał. Wręcz przeciwnie. Po 1989 roku wraz z synem udało mu się wskrzesić rodzinną księgarnię, którą bezprawnie zabrano w 1950 roku jego ojcu. Księgarnia funkcjonuje do dziś przy ul. Mickiewicza w Mielcu. Działał w wielu organizacjach patriotycznych, spotykał się z uczniami, opowiadał o najtrudniejszych momentach swojego życia i polskiej trudnej historii, którą znał z autopsji.   Często powtarzał zdanie  ,,Nie pytaj, co Polska może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla Polski”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE