Reklama

Jeszcze długo nie zobaczymy pociągów osobowych w Mielcu. Urząd Marszałkowski studzi nadzieje

Opublikowano: 27 stycznia 2021 15:09
Autor: Józef Twardowski | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Na razie w Mielcu wciąż będą się pojawiały tylko pociągi towarowe. | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Dobiegają końca prace modernizacyjne na podkarpackim odcinku linii 25 między Mielcem a Dębicą. Z informacji, które przekazała nam PKP PLK S.A., która zajmuje się realizacją tego zadania wynikało, że pierwsze pociągi osobowe pojawią się w Mielcu w marcu tego roku. Dziś wiemy, że będzie to dużo później.

Prace na 32-kilometrowym odcinku torów  pomiędzy 44-tysięczną Dębicą a  60-tysięcznym Mielcem dobiegają końca. Trwają ostatnie prace przy budowie peronów. W połowie grudnia ubiegłego roku dokonano odbiorów technicznych na przystankach Tuszyma, Dąbie i Pustków. Obecnie trwa przebudowa peronów na stacji Kochanówka Pustków i Pustynia. Linia na opisanym odcinku jest już przejezdna.

Pierwsze pociągi, na razie towarowe na zmodernizowanym odcinku torów pojawiły się we wrześniu ubiegłego roku. Składy obsługują bocznice Zakładów Chemicznych w Pustkowie.

Z informacji, które przekazał nam zespół prasowy  PKP PLK S.A.  jeszcze w październiku ubiegłego roku pierwsze pociągi osobowe na trasie Mielec-Dębica miały się pojawić na wiosnę tego roku. Niedawno na łamach miesięcznika Rynek Kolejowy skonkretyzowano to podając, że będzie to marzec tego roku.

Dziś już jednak wiadomo, że termin ten jest nierealny, a pierwsze pociągi osobowe w Mielcu pojawią się dużo później.

Jak przekazał nam Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, który jest inwestorem modernizacji linii kolejowej Mielec-Dębica, uruchomienie pierwszych pociągów osobowych na tej trasie planuje się  na 1 września.

Linia jest gotowa, a pociągi pojawią się na niej dopiero we wrześniu. Dlaczego?

- Żeby po linii kolejowej mogły jeździć pociągi osobowe musi ona  uzyskać  wszystkie dopuszczenia do prowadzenia ruchu, a to może potrwać – stwierdził Tomasz Leyko. - Poza tym musi co jeździć po tej linii, muszą być odpowiednie autobusy szynowe – dodał. -  A w tej chwili brakuje wolnych spalinowych autobusów szynowych do obsługi tej linii. Część jest użytkowana na innych liniach, część jest w remoncie.

Ze słów Tomasza Leyko wynika, że w momencie uruchomienia przewozów pasażerskich na linii Mielec -Dębica pojawi się 4 pary autobusów szynowych z których jedną parę należy rozumieć jako przejazd na trasie Dębica- Mielec- Dębica.  Po zmodernizowaniu odcinka torów Mielec – Padew Narodowa, która jest w tej chwili na etapie przygotowywania odpowiedniej dokumentacji, będą się mogły pojawić  2 kolejne pary autobusów szynowych  na trasie Dębica przez Mielec do Tarnobrzega.

 Koszt modernizacja 32 kilometrowego odcinka torów na trasie Dębica – Mielec to 297 mln zł, z czego 209  mln zł pochodzi z Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, pozostałe kwota ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

Zgodnie z odpowiednią umową zawartą z Samorządem Województwa Podkarpackiego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończy przygotowywanie dokumentacji na modernizację kolejnego odcinka linii  od Mielca do Padwi Narodowej. Szacowana wartość prac na tym odcinku to  kolejne ok. 160 mln zł, które mają być wyasygnowane, tak jak poprzednio, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Swój wkład w to zadanie  mają także wnieść lokalne samorządy, a w jego ramach oprócz modernizacji linii  Mielec – Padew Narodowa ma zostać wybudowany m.in. wiadukt nad linią kolejową i ulicą Sienkiewicza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  hahaha

  300 milionow za 30 kilometrow jak by bylo 600 milionow to moze by w marcu pojechał.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -1

  Goździk271293

  Ale ważne, że się w ogóle pojawią. Z drugiej strony póki jest epidemia to bardzo trudno by było nakłonić ludzi do podróżowania transportem zbiorowym.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

   Czysty umysł

   W Krakowie nie ma problemu...