O przebiegu rozmów i przekazie, jaki miał usłyszeć Andrzej Duda od przedstawicieli Trzeciej Drogi rozmawialiśmy z Elżbietą Burkiewicz, będącą jedną z trzech osób (oprócz Krystyny Skowrońskiej i Fryderyka Kapinosa) z Mielca, które otrzymały mandat poselski w wyborach parlamentarnych 2023.
Emanuel Grzegorczyk-Zając: Jaki przekaz usłyszał Prezydent Andrzej Duda na konsultacjach z Trzecią Drogą?
Elżbieta Burkiewicz: Przede wszystkim usłyszał, że jesteśmy zgodni i mamy większość parlamentarną. Chcemy tworzyć rząd. Sam Prezydent nie dał przekazu, czy to formowanie rządu przekaże Prawu i Sprawiedliwości czy nam. Na razie sprawa jest otwarta i niewiele wiadomo. Jedno, co jest pewne, to że nie będzie pierwszej sesji parlamentu przed 11 listopada.
EGZ: Czy opozycja demokratyczna wytypowała wspólnego kandydata na Prezesa Rady Ministrów?
EB: Wspólnym kandydatem partii opozycyjnych na premiera jest Donald Tusk.
EGZ: Czy w związku z tym, że opozycja zdobyła większość głosów, spodziewa się Pani, że Prezydent Andrzej Duda postąpi zgodnie z wolą suwerena i powoła na premiera Donalda Tuska, czy jednak są w tej materii jakieś obawy?
EB: Na razie nie ma żadnych konkretów w tej kwestii ze strony Prezydenta. To wszystko jest na razie bardzo płynne.
EGZ: Jak będzie wyglądać współpraca Polski 2050 i PSL-u w nowym parlamencie?
EB: W nowym Sejmie Polska 2050 i PSL stworzą dwa kluby, bo Trzecią Drogę tworzą dwie partie. Łączą nas fundamenty, na których wspólnie budujemy Trzecią Drogę: współpraca, pojednanie, program. Laczy nas Wspólna Lista Spraw, która będziemy realizować w nowym rządzie. Takiemu projektowi zaufali Polacy. Projekt trzeciej drogi się sprawdził i będzie trwał. Oba sejmowe kluby będą miały w nazwie Trzecia Droga. Polska 2050 Trzecia Droga I PSL Trzecia Droga. Będą one spięte umową o współpracy. Będziemy koordynować stanowiska, dyskutować o głosowaniach i współpracować. Polacy potrzebują tej współpracy. W Senacie nasza reprezentacja nie jest tak liczna i tam senatorowie stworzą jeden klub.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 listopada. Co więcej, jak twierdzi, są dwa obozy przekonane o tym, że mają większość w Sejmie. Są to Zjednoczona Prawica i opozycja demokratyczna, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Na razie pozostaje czekać na pierwszą sesję, w czasie której poznamy nazwisko osoby, którą Prezydent Andrzej Duda powoła na premiera.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.