Reklama

Jak zagospodarować miejskie zasoby przyrody?

Opublikowano:
Autor:

Jak zagospodarować miejskie zasoby przyrody?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Główny Instytut Górnictwa z Katowic realizuje w naszym mieście – wspólnie z Urzędem Miasta - projekt pt. „Planowanie partycypacyjne jako droga do integracji różnych grup zawodowych dla czynnej ochrony i zrównoważonego użytkowania przyrody polskich miast” (INTEGRAPLAN).

Projekt wychodzi naprzeciw współczesnym wzorcom inteligentnego rozwoju miasta. Wzorce te są ukierunkowane na wzmacnianie i trwałe wykorzystywanie jego zasobów przyrodniczych przez integrację działań różnych grup zawodowych wpływających na stan przyrody, jej ochronę, kształtowanie zielonej infrastruktury miasta, usługi ekosystemowe.

Miasto Mielec jest jednym z pięciu wybranych polskich miast, gdzie będą realizowane prace projektowe. W ich realizację zaangażowane zostaną bezpośrednio i pośrednio różne grupy zawodowe związane z gospodarką miejskimi terenami przyrodniczymi. Przyjęta formuła realizacji projektu pozwoli na proaktywne i świadome kreowanie zmian w przestrzeni miejskiej, odpowiadające wyzwaniom zrównoważonego rozwoju.

Prace projektowe w Mielcu zostaną przeprowadzone w formie spotkań warsztatowych zgodnie z metodyką opartą na dialogu, opracowaną przez Główny Instytut Górnictwa. W Mielcu, po przeprowadzeniu pierwszych spotkań warsztatowych, zidentyfikowano teren, który będzie przedmiotem studium przypadku.

Jest nim zadrzewiony obszar, ograniczony ulicami Wolności, Korczaka i Piaskową. Wspólnie z różnymi grupami zawodowymi i mieszkańcami wypracowana zostanie docelowa koncepcja zagospodarowania tego terenu, uwzględniająca potrzeby mieszkańców i funkcjonujących w tym rejonie przedsiębiorców dla zwiększenia jego walorów przyrodniczych, rekreacyjnych i edukacyjnych.

Zakres działań zaplanowanych w projekcie przyniesie wielowymiarowy efekt edukacyjny – od teorii do praktyki, polegający na wzajemnym uczeniu i wymianie doświadczeń. Praca warsztatowa została zaplanowana w taki sposób, aby umożliwić wykorzystanie wiedzy wszystkich uczestników projektu, stworzyć sieć powiązań interesariuszy i w praktyce zastosować model partycypacji społecznej dla konkretnego terenu w Mielcu.

Rezultaty wspólnej pracy zostaną opublikowane w ogólnodostępnym Poradniku: Jak współuczestniczyć w ochronie i korzystaniu z dobrodziejstw przyrody miasta? – poradnik integracji działań dla różnych grup zawodowych, który wraz z kompendium wiedzy i studium specjalistycznym, stanowić będzie kompleksowy zasób wiedzy z zakresu zarządzania i gospodarowania miejskimi zasobami przyrody. Projekt przewiduje dwuletnią współpracę zespołów miejskich i eksperckich z grupami interesariuszy.

Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy warsztatów zdobędą praktyczne doświadczenie związane z zastosowaniem procedur partycypacyjnych budowy konsensusu i trwałej sieci współpracy, programowaniem scenariuszy ochrony i gospodarowania miejskimi terenami przyrodniczymi.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej projektu i profilu na Facebooku, a także aktywnego włączenia się w prace zespołów miejskich i eksperckich w Mielcu.

 

Projekt jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 Priorytet II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Działanie: Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE